Hennig-Kloska: przyszli europosłowie muszą być ambasadorami zmian, które następują w różnych dziedzinach życia - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Hennig-Kloska: przyszli europosłowie muszą być ambasadorami zmian, które następują w różnych dziedzinach życia

Przeczytaj także

Fot. Paulina Hennig-Kloska/Facebook

Przyszli europosłowie muszą być ambasadorami zmian, które następują w różnych dziedzinach życia, m.in. zmian klimatycznych – mówiła w Kielcach minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. „Dlatego musimy postawić na odpowiedzialnych ludzi, którzy będą bronić interesów naszego kraju” – dodała.

Hennig-Kloska podkreśliła podczas wtorkowej konferencji prasowej, że wybory do europarlamentu będą dogrywką do wyborów parlamentarnych i samorządowych. Zaznaczyła, że 9 czerwca to niezwykle ważny dzień. Zachęcała też do udziału w najbliższych wyborach.

„Musimy postawić na odpowiedzialnych ludzi, odpowiedzialnych liderów, którzy w Europie będą twardo stać za interesem naszego kraju” – powiedziała minister. Dodała, że przyszli europarlamentarzyści musza być ambasadorami zmian, które następują w różnych dziedzinach życia, m.in. zmian klimatycznych.

„Jak również zmiany transformacyjnej, która musi stać się naszą przewagą i zostać wykorzystana do tego, aby tworzyć w Polsce silną gospodarkę, niższe koszty życia i jednocześnie wysoko płatne miejsca pracy. Najbliższe lata o tym zadecydują” – podkreśliła Hennig-Kloska.

Według minister „niezwykłą szansą” dla województwa świętokrzyskiego, jest „tworzenie zupełnie nowej przestrzeni w polskiej gospodarce, jaki jest wodór”. Zaznaczyła, że w tym regionie „są wielkie marzenia w stworzeniu prężnie działającej +Doliny Wodorowej+”, wspólnie z województwem mazowieckim i łódzkim”. Dodała, że do tej pory „poza tymi marzeniami”, niewiele w tej sprawie się działo.

Hennig-Kloska podkreśliła, że nowe kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska przygotowało ustawę, która 27 maja trafiła do konsultacji. „Ustawę, która tworzy system wodorowy w Polsce, by właśnie tego typu inicjatywy jak +Dolina Wodorowa+ mogły nabrać wiatru w żagle i wypełniać swoje cele. Oczywiście do tego musimy dobrać odpowiedzialnych menadżerów i partnerów” – mówiła minister.

Dodała, że nowy przemysł w Polsce, czyli wodorowy, oparty będzie „o wodór zielony, odnawialny, wykorzystywany do magazynowania energii, a potem korzystania z tego do dekarbonizacji przemysłu, tworzenia nowego sektora transportu elektrycznego”. Minister apelowała, by podmioty gospodarcze zaangażowały się w proces konsultacji nad ustawą.

Hennig-Kloska poinformowała, że w ubiegłym tygodniu brała udział w otwarciu w Lidzbarku Warmińskim „sezonowego magazynu ciepła z systemem fotowoltaiki i pompami ciepła”.

„System wspierający miejscowe ciepłownictwo, który latem będzie gromadził ciepło w ziemi, by zimą dostarczał to ciepło do domów. To są rozwiązania, o których już czas rozmawiać także w Kielcach. Zadecydują one o sukcesie tego miasta, a w przyszłości będą obniżać rachunki, które płacą mieszkańcy. Przyczynią się do lepszej jakości życia i lepszego powietrza w mieście” – powiedziała minister klimatu i środowiska.

Hennig-Kloska podczas konferencji udzieliła poparcia Rafałowi Kasprzykowi (Polska 2050), który z listy Trzeciej Drogi kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

Przeczytaj także