Wizualizacje: 4IDEA – Karol Sitarski Pracownia Projektowa
– Z ogromną radością informujemy, że hospicjum dla dzieci powstanie przy ul. Cedzyńskiej w Kielcach – poinformowało stowarzyszenie Akcja – Reakcja. Przypomnijmy, że okoliczni mieszkańcy początkowo sprzeciwiali się budowie obiektu. Spór udało się jednak zażegnać.
Informację w sprawie bieżących wydarzeń umieszczono na stronie stowarzyszenia w środę przed godziną 13. Jak czytamy, „po wielu miesiącach rozmów, spotkań i wspólnego szukania najlepszego rozwiązania, udało się osiągnąć porozumienie”.
– To była długa droga, pełna emocji, pytań i obaw. Rozumiemy, że mieszkańcy okolicy mieli swoje wątpliwości i chcieli poznać wszystkie aspekty tej inwestycji. Najważniejsze jednak było to, że potrafiliśmy usiąść do wspólnego stołu, wysłuchać się nawzajem i prowadzić dialog oparty na szacunku. Dziękujemy wszystkim osobom, które wspierały ideę stworzenia miejsca tak bardzo potrzebnego dzieciom i ich rodzinom – wskazano we wpisie.
O sporze i inwestycji rozmawialiśmy w podcaście PUNKT12
Jak jeszcze na początku czerwca mówił w podcaście PUNKT12 Sebastian Matuszczyk ze stowarzyszenia Akcja – Reakcja, problemy z realizacją zadania wynikały z protestów mieszkańców „szeregówki”, która znajduje się obok działki, gdzie ma powstać obiekt. – Protestują, ponieważ nie chcą mieć tam takiej zabudowy. Obawiają się, że zabudowa przyczyni się do zakłócenia ich spokoju, ich miru domowego. Mówimy jednak o hospicjum. Placówce dla dzieci bardzo chorych. Żadnego zagrożenia hałasem tam nie będzie – przekazywał.
Zaznaczał jednocześnie, że jeśli uda się uniknąć kolejnych opóźnień, to realizacja inwestycji powinna się rozpocząć we wrześniu. Jeśli zima pozwoli, stan surowy zamknięty powinno udać się zakończyć w kwietniu przyszłego roku. – Następnie budynek zostanie przekazany na rzecz Caritasu. Caritas wyposaży go w sprzęt medyczny. Z tego co wiem, ma on już zagwarantowaną kadrę medyczną. Mam więc nadzieję, że w przyszłym roku, w trzecim kwartale, hospicjum już zacznie funkcjonować – stwierdził Sebastian Matuszczyk.
Nasza redakcja informowała jeszcze pod koniec 2025 roku m.in. o zbiórce internetowej na powstanie obiektu. – Mieliśmy kilka różnego rodzaju eventów, dedykowanych dla budowy hospicjum. Mamy wsparcie wielu przedsiębiorców. Lokalnych, ale i ogólnopolskich. My całe zaplecze do budowy, jej rozpoczęcia i realizacji, już mamy – powiedział Sebastian Matuszczyk.
Hospicjum dla dzieci powstanie
Jak dodaje, stworzenie hospicjum to cel podstawowy, ale placówka ma nieść także m.in. pomoc psychologiczną, w tym również dla kobiet w ciąży i kobiet, które urodziły dzieci z niepełnosprawnością.
– W istniejącym już hospicjum (przy ul. Mieszka I – dop. red.) jest piątka dzieci, a w kolejce jest niestety dwadzieścia następnych. To, co chcemy zaproponować przy nowej placówce, będzie miało szerokie spektrum i będzie naprawdę mogło pomagać wielu rodzinom – powiedział.
Jak czytamy na stronie zbiórki, „dzięki ogromnej życzliwości i wsparciu Caritas Diecezji Kieleckiej” udało się pozyskać działkę, na której stanie hospicjum. Z kolei na stronie stowarzyszenia wskazano, że „budujemy hospicjum dla dzieci, które zapewni opiekę medyczną, psychologiczną w trakcie choroby. To miejsce ma być azylem pełnym zrozumienia i godności”.









