Instytut Dizajnu tłumaczy skąd pomysł na warsztaty o toaletach neutralnych płciowo - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Instytut Dizajnu tłumaczy skąd pomysł na warsztaty o toaletach neutralnych płciowo

Przeczytaj także

Spora dyskusja w sieci wywiązała się po ogłoszeniu przez Instytut Dizajnu zapisów na warsztaty graficzne „Jak powinien wyglądać piktogram toalety neutralnej płciowo?” Zapytaliśmy Dominikę Janicką, pełniącą obowiązki dyrektorki artystycznej, skąd ten pomysł i tego typu warsztaty są potrzebne?

Czym są toalety neutralne?

Toalety neutralne wychodzą naprzeciw potrzebom osób często pomijanych w procesach projektowych. Wprowadzają równość w czasie oczekiwania dla wszystkich płci, dają przestrzeń dla osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów będących odmiennych płci, dają przestrzeń dla rodziców lub opiekunów z dziećmi będących odmiennych płci. W krajach globalnej północy są standardem w instytucjach publicznych i oświatowych. Od lat toalety neutralne funkcjonują min. w Victoria&Albert Museum (wiodącej instytucji specjalizującej się w dizajnie i sztuce), Whitney Museum, nowojorskiej MOMIe (Museum of Modern art) czy The Old Vic theatre w Londynie. Są też na uczelniach wyższych min. na Harvard University czy University of Arts w Londynie.

Skąd pomysł na takie warsztaty i jak będą one wyglądały?

Projektowanie powinno ograniczyć stereotypy, wspierać rozwój świadomości społecznej i przyczyniać się do osiągnięcia równouprawnienia płci. Zaprojektowanie piktogramu dla toalety dla wszystkich jest ciekawym zadaniem do rozwiązania z punktu widzenia warsztatu graficznego, dlatego warsztaty poprowadzi studio Noviki, które posiada doświadczenie w projektowaniu oznaczeń. Studio projektowe Noviki jest m.in. zewnętrznym doradcą w Królewskiej Akademii Sztuki w Hadze oraz w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na swoim koncie mają również wykłady w szkołach artystycznych i uniwersytetach w Europie i Azji.  Ich renoma zapewnia merytorykę zajęć na bardzo wysokim poziomie, a 5 h zajęcia będę dla uczestików okazją do spojrzenia na problem z sposób kompleksowy.

Czy uważacie, że takie warsztaty są potrzebne?

Tak, uważamy, że są potrzebne i to nie tylko nasze zdanie. Potwierdza to również tempo zapisów – już nie ma wolnych miejsc.

Przeczytaj także