Jak władze Kielc pomogą przedsiębiorcom? Radni mają pomysły

Jak władze Kielc pomogą przedsiębiorcom? Radni mają pomysły

Przewodniczący Rady Miasta, Kamil Suchański oraz Agata Wojda, szefowa klubu Koalicji Obywatelskiej przygotowali rozwiązania, które mogą pomóc kieleckim przedsiębiorcom w czasach rozpoczynającego się kryzysu gospodarczego. Prezydent Bogdan Wenta obiecał, że w najbliższym czasie równiez przedstawi swoje propozycje dla lokalnego biznesu

Klub Koalicji Obywatelskiej proponuje:

– Czasowe umorzenie lub rozłożenie na raty, na wniosek przedsiębiorcy, opłat z tytułu podatku od nieruchomości od marca do końca maja (z możliwością przedłużenia) – rozwiązanie powinno obejmować także właścicieli nieruchomości, którzy sami nie prowadzą na ich terenie działalności gospodarczej, ale wynajmują nieruchomość na takie cele i ulgę przeniosą na najemcę

– Zwolnienie z tytułu opłat czynszowych w lokalach komunalnych na czas zawieszenia działalności

– Zawieszenie na wniosek przedsiębiorcy opłat z tytułu podatku od środków transportu od marca do końca maja (z możliwością przedłużenia)

Koalicja podkreśla, że inspiracją do propozycji są inne samorządy, w tym np. krakowski program „Pauza”.

Z kolei Kamil Suchański zwraca uwagę, że samorząd w przeciwieństwie do rządu ma znacznie ograniczone możliwości, ale również musi się włączyć w pomoc przedsiębiorcom.

– Uważam, że również Kielce – wzorem innych miast wojewódzkich takich jak Gdańsk czy Wrocław – powinny wprowadzić pierwszy Pakiet Pomocy dla Przedsiębiorców – mówi przewodniczący Rady Miasta, który proponuje:

– Wprowadzenie ulg w płatnościach części podatków dla przedsiębiorców oraz w płatnościach czynszu za lokale miejskie polegające m.in. na umorzeniu czynszu w gminnych lokalach na 1 miesiąc z możliwością zawieszenia obowiązku płacenia czynszu w kolejnych 2 miesiącach, odstąpienie od egzekucji opłat z tytułu regulowania transakcji handlowych odrocznie/rozłożenie na raty lub umorzenie podatku od nieruchomości, zawieszenie opłat za użytkowanie wieczyste na 3 miesiące.

– Przyspieszenie wydawania decyzji administracyjnych związanych z działalnością przedsiębiorców

Jak do propozycji odniesie się prezydent Kielc, Bogdan Wenta? Na razie poinformował, że jego służby zaczęły przygotowywać pakiet wsparcia dla lokalnego biznesu. W najbliższych dniach mamy poznać szczegóły.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o