Jak zmieni się kielecki Rynek? Ruszyły konsultacje społeczne [WIZUALIZACJE] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Jak zmieni się kielecki Rynek? Ruszyły konsultacje społeczne [WIZUALIZACJE]

Przeczytaj także

Zdjęcie: wypowiedzsie.kielce.eu

Ratusz przygotowuje się do realizacji projektu związanego z zieloną rewitalizacją zabytkowego śródmieścia Kielc. Dlatego tym razem mieszkańcy mogą zapoznać się z propozycją dotyczącą zazielenienia płyty Rynku, a także wyrazić swoją opinię na temat przygotowywanych zmian. Konkretna ankieta będzie dostępna do 22 marca 2022 roku.

Przypomnijmy, że rewitalizacja kieleckiego Rynku to część większego zadania, które obejmuje również skwer im. Ireny Sendlerowej, ulicę Bodzentyńską, czy też plac Świętego Wojciecha i teren przed dawną synagogą. Pieniądze na to wszystko mają pochodzić z zeszłorocznej edycji Programu Inwestycji Strategicznych.

– Efektem podjętych kilka lat temu działań rewitalizacyjnych był powrót do koncepcji reprezentatywnego Rynku jako placu publicznego, z możliwością organizacji w jego przestrzeni funkcji społecznych, rozrywkowych i kulturalnych. Coraz częściej słychać jednak głosy, że Rynek nie jest miejscem w pełni przyjaznym. Jego zabetonowana struktura nie zachęca do spędzania na nim czasu w okresie letnim, a cienia można szukać tylko pod parasolami okolicznych restauratorów – wytłumaczono konieczność zmian na stronie IDEA KIELCE.

Jak Urząd zamierza wpłynąć na bieżący stan rzeczy? Wśród głównych założeń wymieniono:

– Wprowadzenie intensywnie zielonej enklawy na Palcu Św. Tekli (drzewa, zieleń niska, pnącza przy pełnych ścianach pawilonów kwiatowych na konstrukcjach samonośnych, drzewa przysłaniające szalet, rezygnacja z podkreślania obłych form szaletu krzewami)

-Wprowadzenie zieleni w miejscu rozjazdu Piotrkowskiej, Bodzentyńskiej i Dużej

-Uzupełnienie zieleni wzdłuż pierzei południowej oraz wschodniej

-Grupa zieleni przy pierzei północnej Rynku

-Przedpole z zielenią przed Urzędem Miasta

-Podkreślenie w przestrzeni Placu rzutu dawnego Ratusza w Kielcach (zieleń niska- murawa/ ujednolicona roślinność okrywowa) oraz wprowadzenie dominanty w postaci dużego drzewa.

Mieszkańcy za pomocą specjalnego formularza mogą wyrazić swoją opinię na temat przedstawionych rozwiązań. Strona umożliwia również zadecydowanie o lokalizacji stacji Kieleckiego Roweru Miejskiego, czy też umiejscowieniu drzewa – dominanty. Podkreślono przy tym, że Rynek jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków i ostateczne zagospodarowanie musi uzyskać zgodę Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

– Zapraszamy Państwa także do wzięcia udziału w spotkaniu dotyczącym przedstawionej propozycji, które odbędzie się w poniedziałek, 21 marca 2022 roku o godz. 17:00 w Sali USC Urzędu Miasta Kielce – dodano w komunikacie.

Wspomniana ankieta jest dostępna w tym miejscu i potrwa do 22 marca. Przypomnijmy, że to już kolejne konsultacje społeczne. Wcześniejsze dotyczyły przestrzeni przed dawną synagogą i skweru im. Ireny Sendlerowej.

Źródło zdjęć: IDEA KIELCE

Przeczytaj także