Kielce bez Jarmarku i z ograniczonymi iluminacjami. Jak wypadamy na tle innych miast? - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kielce bez Jarmarku i z ograniczonymi iluminacjami. Jak wypadamy na tle innych miast?

Przeczytaj także

Decyzją kieleckiego ratusza, w tym roku ograniczono montaż iluminacji świątecznych, zrezygnowano także z Jarmarku Bożonarodzeniowego. Kroki te tłumaczone są trudną sytuacją finansową, która wynika z inflacji, czy też wojny na Ukrainie. Na inne rozwiązania zdecydowały się jednak takie miejscowości, jak Radom, Opole, Zielona Góra, czy też Rzeszów. Jarmark organizują również Starachowice. 

Przypomnijmy, że jeszcze w październiku władze Kielc zapowiedziały, że dojdzie do zredukowania liczby iluminacji świątecznych. Mniej ozdób jest między innymi na ulicy Sienkiewicza, gdzie ich liczba została uszczuplona o połowę. Ponadto zrezygnowano z Jarmarku Bożonarodzeniowego. Będą z kolei inne wydarzenia, takie jak „Choinko zostań wśród nas”, gdzie wybrane zostanie najładniej ubrane drzewko, a na rynku znajdzie się stoisko z rękodziełem. Wystąpią młodzi artyści z Młodzieżowego Domu Kultury, Świetlic Środowiskowych „4kąty” oraz z Klubów Wolna Strefa. Za nami jest już jedno z trzech wydarzeń organizowanych przez miasto, czyli „Orszak Świętego Mikołaja”.

Radom

Jak sytuacja prezentuje się w innych miejscowościach? W Radomiu w dniach od 16 do 18 grudnia odbędzie się jarmark świąteczny. Program przewiduje koncerty muzyczne, a także kiermasz z potrawami, prezentami i rękodziełem. Będą też konkursy dla dzieci. Przez dwa dni wydarzenie otwierać mają występy grupy Locomotora. – Plac Jagielloński zostanie zaczarowany przez szczudlarzy, żonglerów i akrobatów, którzy wkręcą Was w uliczny performance. Zaproszą na radosny mini spektakl w klimacie klaunady wzbogacony o efekty świetlne z wykorzystaniem ledów – czytamy na stronie visitradom.pl. Wydarzeniem towarzyszącym jest Festiwal Food Trucków.

Pod względem oświetlenia, zdecydowano się na oszczędności. Iluminacji jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach. Postawiono przy tym na energooszczędne, ledowe ozdoby. W trakcie wspomnianego jarmarku powinny rozbłysnąć kolejne dekoracje.

Opole

W Opolu jarmark rozpoczął się już 3 grudnia i potrwa do 23 dnia tego samego miesiąca. – W świąteczny nastrój na scenie w rynku wprowadzą nas Jędrzej Skiba i Sonia Hornatkiewicz w koncercie „To właśnie święta”. A o godz. 17:00 Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski uroczyście rozświetli 13-metrową choinkę podarowaną przez mieszkankę Suchego Boru. Otwarciu Jarmarku będą towarzyszyć występy artystyczne i konkursy z nagrodami – pisano o atrakcjach pierwszego dnia na stronie urzędu.

Dalej czytamy, że chętni codziennie mogą skorzystać z oferty wystawców z rękodziełem, ozdobami świątecznymi oraz przysmakami. Dostępne jest także Koło Młyńskie oraz Mikołajkowa Karuzela z saniami i reniferami. Te mają być czynne za opłatą w godzinach 13:00 – 21:00. – Nowością Jarmarku będzie pięknie oświetlony Wiatrak Bożonarodzeniowy wysoki na 12 metrów wypełniony aromatycznymi grzańcami i jarmarkowymi kubeczkami. Na opolskim Rynku nie mogło także zabraknąć bajkowych domków, które zadebiutowały w zeszłym roku – napisano.

Zdjęcie: www.opole.pl

Zielona Góra

Również i tutaj nie zrezygnowano z Jarmarku Bożonarodzeniowego. Ten potrwa od 14 do 18 grudnia. Podkreślono obecność lokalnych rękodzielników. Zakupić będzie można także artykuły spożywcze, potrzebne do przygotowania świątecznych potraw. Oprócz tego przewidziano warsztaty rzeźbienia w lodzie, a także pokaz profesjonalnego wykonania rzeźby. Program zawiera też wspólne kolędowanie. – 17 i 18 grudnia serdecznie zapraszamy dzieci do udziału w Świątecznej Warsztatowni. Od godz. 12.00 do 16.00 nasi instruktorzy przeprowadzą szereg plastycznych warsztatów dla najmłodszych. Będzie to również świetna okazja do rodzinnej zabawy i wspólnego tworzenia świątecznych ozdób i zabawek – podaje Urząd Miasta.

Rzeszów

Miasteczko Świąteczne wystartowało 3 grudnia, a zainteresowani mogą je odwiedzać do 1 stycznia. Jako atrakcje wymienia się wizytę Świętego Mikołaja, jarmark rękodzieła i produktów regionalnych. Ponadto koncerty, pokazy i warsztaty dla najmłodszych. Jak podawały lokalne media, dużą rolę odgrywają świąteczne dekoracje. Wspomina się na przykład o 16 – metrowej choince, podświetlanej karuzeli z siedziskami w formie łabędzi, a konkretne latarnie ozdobią podświetlane rozety w złotym kolorze. Z racji oszczędności oświetlenie w mieście zostanie wyłączone o dwa tygodnie wcześniej niż w latach ubiegłych, co ma pozwolić na zaoszczędzenie około 400 tysięcy złotych.

Zdjęcia: Świąteczne Miasteczko/ Facebook

Skarżysko – Kamienna

W tej miejscowości 12 grudnia odbędzie się spotkanie inaugurujące sezon świąteczny. Pojawi się Mikołaj z upominkami, zapalone zostaną także światła na choince. 18 grudnia w godzinach 10 – 18 będzie miał miejsce jarmark. – Na Jarmarku znajdziecie Państwo między innymi: ozdoby choinkowe, stroiki, kartki, bibeloty świąteczne i wiele różnych rzeczy związanych ze Świętami Bożego Narodzenia – przekazano w oficjalnej informacji. W kolejnych dniach odbędą się spektakle „Elfy przygotowania do świąt” i „Dziewczynka z zapałkami”.

Jeszcze w listopadzie podawało Echo Dnia, w Skarżysku – Kamiennej ma świecić tylko choinka przy dworcu kolejowym, znajdująca się obok niej instalacja oraz fontanna przy ulicy Norwida. Ulice nie będą ozdabiane.

Starachowice

VI Starachowicki Jarmark Bożonarodzeniowy zaplanowano na dni 9 – 11 grudnia na Placu Pod Skałkami. –Dla mieszkańców i wszystkich gości przygotowano szereg atrakcji, m.in. warsztaty ozdób bożonarodzeniowych, wspólne ubieranie choinki, kolędowanie z Wokalnym Studiem Piosenki,  „Wszystkie gitary Starachowic” (w tym roku zagramy wspólnie „Dzisiaj w Betlejem”) oraz wizytę Świętego Mikołaja! Przez trzy grudniowe dni będzie można nabyć między innymi: świąteczne ozdoby, choinki, upominki, regionalne wędliny i jedzenie. – przekazano na stronie starachowice.eu.

Jak informuje „Starachowicka Gazeta” miasto nie będzie jednak oświetlone tak, jak w poprzednich latach. Mniejsza ilość ozdób świątecznych ma pozwolić na ograniczenie kosztów, które z kwoty 230 tysięcy spadną do około 130 tysięcy.

Zdjęcie: starachowice.eu.

Morawica

4 grudnia miał miejsce Pierwszy Jarmark Bożonarodzeniowy. Dla mieszkańców przygotowano pokazy muzyczne i taneczne w  wykonaniu uczniów ze Szkół Podstawowych w Bilczy, Brzezinach, Obicach oraz zespołu „Małe Wolanecki”. – Podczas kiermaszu mieszkańcy mogli kupić m.in. rękodzieła, grzane wina, świąteczne smakołyki i ozdoby. Na przybyłych czekała moc atrakcji, najmłodsi, którzy wzięli udział w Mikołajkowym konkursie zostali nagrodzeni, a Burmistrz wraz z młodym mieszkańcem włączyli świąteczne iluminacje. – napisano na stronie urzędu.

Przeczytaj także