Kielce – czy deratyzacja dotyczy tylko myszy i szczurów? Czy poradzi sobie z kunami? - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kielce – czy deratyzacja dotyczy tylko myszy i szczurów? Czy poradzi sobie z kunami?

Przeczytaj także

Kuna występuje na terenie całej Polski. Pojawia się w lasach, ale też okolicach ludzkich siedzib, nawet w dużych miastach takich jak Kielce. Zwierzę charakteryzuje specyficzny wygląd – wydłużone ciało, krótkie nogi, brązowa sierść i biała plama na piersi. To szkodnik, który żywi się m.in. gryzoniami, jajami, owadami i owocami. Jak z nim walczyć?

Czy kuna jest niebezpieczna?

Kuna jest szkodnikiem pojawiającym się m.in. na obszarach wiejskich, gdzie poluje na drób i wyjada jaja z kurnika. Zwierzęta chętnie osiedlają się także w samochodach, gdzie szukają ciepłego schronienia. Są bardzo niebezpieczne, bo przegryzają przewody zapłonowe, węże chłodnicze i przewody hamulcowe.

Poza tym często zadomawiają się na poddaszach, gdzie sieją spustoszenie, niszcząc izolację termiczną i folię dachową. Koszty naprawy wyrządzonych szkód mogą być naprawdę wysokie. Kuny utrudniają życie domowników, bo hałasują w nocy, ale też zostawiają nieprzyjemny zapach odchodów i padliny. Chociaż kuna zazwyczaj nie atakuje człowieka, istnieje niebezpieczeństwo, że może zarazić wścieklizną zwierzęta domowe.

Sposoby na pozbycie się kuny

Pozbycie się kuny nie należy do łatwych zadań, bo zwierzę jest inteligentne i nie zawsze zadziała na nie to, co odstrasza szczury. Jedną z metod są ultradźwiękowe odstraszacze, które zniechęcają szkodniki do osiedlania się w danym miejscu. Często stosuje się siatkę ochronną lub kolce montowane na pionowych rynnach, które uniemożliwiają kunie przedostanie się na poddasze.

To jednak rozwiązania o ograniczonej skuteczności. Czasem konieczna jest profesjonalna deratyzacja kuny, bo fachowcy wiedzą, jak ją złapać. Najczęściej pozbywają się szkodnika, używając pułapki żywołownej. Najpierw trzeba go zwabić do klatki, a potem wywieźć.

Ten proces może być czasochłonny, dlatego warto zlecić to zadanie specjalistom. O tym, jak wygląda deratyzacja w Kielcach (w wykonaniu fachowców), przeczytasz tutaj: https://patronpest.pl/oferta/deratyzacja-kielce-i-okolice-zwalczanie-szczurow.

Ile kosztuje deratyzacja?

Usługi DDD są dostępne na terenie całej Polski, w dużych i małych miastach, a także na wsiach. Jak wygląda cennik takich firm w Kielcach? To, ile zapłacimy za deratyzację, jest zależne od kilku czynników, m.in. rodzaju zwierzęcia, liczebności populacji czy użytej metody.

Za usunięcie kuny zapłacimy około 900-1100 złotych – w cenę wlicza się rozpoznanie terenu, założenie klatki, a także wywiezienie zwierzęcia. Pozbycie się myszy będzie kosztować około 200-230 zł, a szczura 250-300 PLN. Dokładny kosztorys powinien zostać ustalony z klientem na samym początku, przed rozpoczęciem realizowania usługi. Po wszystkim specjaliści podzielą się z nami wskazówkami, jak uchronić się przed powrotem dzikiego zwierzęcia.

Czy opłaca się walczyć z gryzoniami samodzielnie? Niekoniecznie. Szkody, jakie wyrządzi kuna oraz próba czas i koszty, jakie poniesiemy, mogą wielokrotnie przewyższać wartość usługi, jaką oferuje np. Patron Pest.

Przeczytaj także