Kielce przyłączą się do protestu przeciw zawetowaniu unijnego budżetu - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kielce przyłączą się do protestu przeciw zawetowaniu unijnego budżetu

Prezydent Kielc Bogdan Wenta zapowiedział, że w najbliższy wtorek 1 grudnia w stolicy województwa świętokrzyskiego zostanie wyłączone oświetlenie 5 obiektów. powstałych przy wsparciu Unii Europejskiej. W ten sposób Kielce włączą się do protestu polskich miast przeciw decyzji rządu o zawetowaniu unijnego budżetu.

O akcji poinformowali we wtorek na konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy oraz Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i członek zarządu Związku Miast Polskich. Symboliczne zgaszenie świateł w polskich miastach ma być protestem wobec decyzji rządu o zawetowaniu unijnego budżetu. Akcja rozpocznie się we wtorek o godz. 17 i potrwa przez godzinę.

Poparcie dla protestu Bogdan Wenta wyraził w przemówieniu skierowanym do mieszkańców Kielc z okazji 2. rocznicy zaprzysiężenia na prezydenta miasta. „(…) jeśli realnie myślimy o rozwoju miasta, to musimy stanowczo powiedzieć, że taki rozwój nie będzie możliwy bez najistotniejszego źródła – bez zaangażowania funduszy Unii Europejskiej. Słyszę głosy, że Polska jest gotowa na zablokowanie takiego wsparcia, choćby z Funduszu Odbudowy, który Unia uruchomi dla zwalczenia gospodarczych skutków pandemii. Obserwuję z niepokojem, że nasz rząd blokuje przyjęcie Wieloletnich Ram Finansowych.

Te środki powinny być już dla nas dostępne od początku przyszłego roku, tymczasem brak decyzji politycznej sprawia, że nawet jeśli zostaną w końcu przyjęte będziemy mogli skorzystać z nich nie wcześniej niż za kilka lat.” – argumentował Bogdan Wenta. Dodaje, że wsparcie jest potrzebne już teraz. Wyliczał, że w ostatnich latach w Kielcach zainwestowano ponad 1 miliard euro (ponad 4 miliardy złotych).

„Kielce powinny zabrać stanowczy głos w toczącej się w całym kraju dyskusji na temat polskiego weta. Jako prezydent podjąłem decyzję, że miasto przyłączy się do protestu polskich samorządów zrzeszonych w Związku Miast Polskich. W najbliższy wtorek, 1 grudnia wyłączymy oświetlenie 5 obiektów, które powstały przy wsparciu Unii Europejskiej. Niech kielczanie zobaczą jak pusto było by bez nich w naszym mieście.” – zaznaczył w przemówieniu Bogdan Wenta. Uzupełnił, że gdyby w Kielcach wyłączono oświetlenie na wszystkich inwestycjach zrealizowanych ze środków unijnych, obraz stolicy województwa świętokrzyskiego byłby przejmujący. Jednak nie stanie się to ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców.

Prezydent Kielc zapowiedział również złożenie kieleckim radnym przed najbliższą sesją, która odbędzie się 3 grudnia, propozycji przyjęcia wspólnej rezolucji, wzywającej rząd do jak najszybszego przyjęcia Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy. „Mam głęboką nadzieję, że mimo politycznych podziałów, będziemy potrafili przemówić w tej kluczowej dla rozwoju Kielc sprawie wspólnym głosem.” – podsumował Bogdan Wenta.

oprac. maw