Kieleccy radni zanegują uchwałę "anty-LGBT"? Jest rezolucja - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kieleccy radni zanegują uchwałę „anty-LGBT”? Jest rezolucja

Przeczytaj także

Kamil Suchański w imieniu klubu Bezpartyjni i Niezależni złożył projekt rezolucji w sprawie uchylenia przez sejmik uchwały „anty-LGBT”. Domagają się tego także radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Przymnijmy, że Komisja Europejska wstrzymała wypłatę pieniędzy z programu REACT EU dla Świętokrzyskiego. Chodzi o 16 milionów euro, które nasz region miał otrzymać w pierwszej transzy programu. Pieniądze mają zostać wykorzystane na likwidację węglowej kotłowni, która obsługiwała dwa duże szpitale: Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach oraz szpital na Czarnowie, a także w dużej mierze na przedsiębiorczość, cyfryzację i ekologię.

CZYTAJ WIĘCEJ: Komisja Europejska wstrzymała unijne pieniądze dla Świętokrzyskiego

Na czwartkowej sesji Rady Miasta ten temat zostanie przedyskutowany i być może radni uchwalą rezolucję  w sprawie uchylenia uchwały dotyczącej „sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych oraz promocji tej ideologii w życiu publicznym” przyjętej 19 czerwca 2020 roku przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Z taką propozycją wyszedł radny Kamil Suchański. Podobny wniosek przygotowany mieli również radni Koalicji Obywatelskiej. Projekt został już poddany pod glosowanie i wprowadzony do porządku obrad. Za zagłosowało 14 radnych, przeciwnych było 10 radnych z PiS, jeden radny nie wziął udziału w głosowaniu.  Dyskusja na ten temat zaplanowana jest na koniec sesji.

PEŁNA TREŚĆ REZOLUCJI

„W związku ze wstrzymaniem przez Komisję Europejską wypłaty środków finansowych z programu REACT-EU dla Województwa Świętokrzyskiego oraz bardzo realną groźbą zawieszenia negocjacji dotyczących programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027” apelujemy do władz samorządowych Województwa Świętokrzyskiego o jak najszybsze uchylenie uchwały w sprawie „sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych oraz promocji tej ideologii w życiu publicznym” przyjętej 19 czerwca 2019 roku przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Nie ma bowiem żadnych wątpliwości, iż działania Komisji Europejską są formą retorsji wobec przyjęcia przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego tak zwanej deklaracji „anty-LGBT”.

Jako samorząd Miasta Kielce – miasta, które od kilkunastu lat rozwija się dzięki funduszom europejskim – wyrażamy głębokie zaniepokojenie z powodu zastopowania procesu rozpatrywania wniosków w ramach programu REACT-EU. Nie możemy dopuścić do utraty środków w wysokości 16 milionów euro, bowiem spowoduje to znaczące szkody dla gospodarki naszego regionu, a także sektora ochrony zdrowia. W przypadku województwa świętokrzyskiego nawet ewentualne opóźnienie wypłaty pieniędzy odbije się negatywnie na sytuacji społeczno-gospodarczej.

Dlatego wzywamy władze Samorządu Województwa Świętokrzyskiego do wycofania uchwały „anty-LGBT”. Brak reakcji ze strony Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego może skutkować dalszymi krokami Komisji Europejskiej, w tym blokadą środków finansowych z regionalnego programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027” o budżecie blisko 1,4 miliarda euro.

UZASADNIENIE

Domeną działalności samorządu jest kreowanie dobrych warunków do życia dla mieszkańców oraz rozwoju gospodarczego. Przyjęta przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego tak zwana uchwała „anty-LGBT” będąca w istocie deklaracją światopoglądową w żaden sposób nie przekłada się na przyspieszenie procesów związanych z budową dobrobytu mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Wręcz przeciwnie – funkcjonowanie uchwały w obrocie prawnym prowadzi do uszczuplenia środków finansowych dla regionu, co znacząco utrudni realizację niezbędnych inwestycji. Skutki najmocniej odczują mieszkańcy województwa – przedsiębiorcy, pacjenci, seniorzy. Treści zawarte w tak zwanej uchwale „anty-LGBT” nie mają charakteru prawa miejscowego, nie tworzą nowego porządku prawnego, nie nakładają żadnych zobowiązań na Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. W naszej opinii przedmiotowa uchwała niczego nie wnosi, a może wyrządzić bardzo wiele szkód dla regionu świętokrzyskiego i jego mieszkańców. Co do zasady samorząd nie powinien angażować się w spory na tle światopoglądowym. Zadaniem samorządu jest organiczna praca na rzecz lokalnej społeczności – wszystkich jej członków bez względu na kolor skóry, wyznawaną religię, płeć, poziom zamożności, miejsce zamieszkania, preferencje polityczne czy orientację seksualną.”

Przeczytaj także