100 tysięcy osób odwiedziło w zeszłym roku Kieleckie Centrum Kultury. Instytucja przeżywa renesans - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

100 tysięcy osób odwiedziło w zeszłym roku Kieleckie Centrum Kultury. Instytucja przeżywa renesans

Przeczytaj także

Zdjęcie: kielce.eu

Kieleckie Centrum Kultury podsumowało miniony rok swojej działalności. Podczas konferencji mówiono między innymi o zorganizowanych wydarzeniach, zakupie nowego sprzętu, czy też realizacji projektu „Nic nie stoi na przeszkodzie”. Przedstawiono także plan dotyczący najbliższych miesięcy.

Spotkanie z prasą było okazją, aby poinformować o nadchodzących wydarzeniach impresaryjnych, artystycznych i warsztatowych. W samym tylko styczniu ma odbyć się ponad 35 imprez.

Rozszerzamy zakres naszej działalności edukacyjnej. Od dwóch lat funkcjonują u nas dwie profesjonalne pracownie edukacyjne. Zakupiliśmy koło garncarskie i walcarkę. W tym momencie nasza pracownia ceramiczna jest prawdopodobnie najlepiej wyposażona w mieście. Udało się to zrobić dzięki programom zewnętrznym – mówił Artur Wijata, zastępca dyrektora KCK.

Odniesiono się przy tym do cen biletów, które niekiedy potrafią wynieść 140 – 150 zł. To dlatego, że znani artyści muszą otrzymywać odpowiednie honorarium, a do tego dochodzą opłaty za hotel. Jest też ZAiKS i kilka innych zobowiązań.

Sporą część konferencji zajęło omówienie minionego roku, kiedy to odbyło się prawie 300 różnorakich wydarzeń kulturalnych w których udział wzięło około 100 tysięcy osób. Między innymi z tego powodu KCK zarobił 2,7 mln zł. Pochwalono się także dokonanymi w 2022 roku zakupami, które dotyczyły nowoczesnego sprzętu nagłośnieniowego i oświetleniowego. – Podniesienie jakości naszych usług technicznych nie byłoby możliwe, gdyby nie dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 230 tysięcy i 77 tysięcy złotych wkładu własnego z Urzędu Miasta Kielce – mówiła Augustyna Nowacka.

Kieleckie Centrum Kultury pozyskało łącznie z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kieleckie Centrum Kultury 455 tysięcy złotych.

Co istotne, od października 2022 realizowany jest projekt „Nic nie stoi na przeszkodzie”, na który placówka otrzymała 79 tysięcy złotych. Dzięki temu oferta KCK będzie odpowiadać potrzebom osób z niepełnosprawnościami.  W budynku pojawiły się już oznaczenia powierzchni szklanych wszystkich drzwi zewnętrznych oraz kontrastowe taśmy na schodach. Jest też pętla indukcyjna w kasie, co ma ułatwić osobie głuchej komunikację z pracownikiem centrum kultury. 

– Działa również połączenie z tłumaczem migowym dostępne ze strony internetowej KCK przez usługę migam.pl. Do czerwca 2023 planujemy natomiast szkolenie z podstaw języka migowego dla wybranych pracowników, uruchomienie usługi zwiedzania z audiodeskrypcją wystaw w galerii Winda, spotkania z młodzieżą, połączone z warsztatami ze wsparciem tłumacza języka migowego, cykl spotkań z osobami z niepełnosprawnościami lub działającymi na rzecz niepełnosprawnych. Na przykład z Anną Dymną już 24 lutego w Galerii Winda – przyznawała dyrektorka.

Przeczytaj także