Kieleckie muzea ponownie otwierane. Zapraszają również na wirtualną Noc Muzeów - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kieleckie muzea ponownie otwierane. Zapraszają również na wirtualną Noc Muzeów

Przeczytaj także

Poszukiwanie skarbów na Zamku Królewskim w Sandomierzu, zwiedzanie oddanego po remoncie dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich i naukowe doświadczenia w Energetycznym Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego – to tylko niektóre atrakcje, które czekają na zwiedzających w sobotnią Noc Muzeów.

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na zwiedzanie dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, który został ostatnio gruntownie zmodernizowany. Na zewnątrz pałacu odtworzono figury posłów, które wróciły na swoje historyczne miejsce. Oryginalne, prawie 2,5-metrowe rzeźby posłów wykonane były z piaskowca. Przedstawiały posłów moskiewskich i szwedzkich, z którymi rokowania pokojowe prowadził biskup krakowski i kanclerz wielki koronny, Jakub Zadzik, fundator Pałacu Biskupów Krakowskich. Zostały zdemontowane i zniszczone przez Rosjan po powstaniu styczniowym.

W samym pałacu przeprowadzono renowację dwóch tapiserii: „Bitwa nad Granikiem” oraz „Tryumf Ateny – opiekunki pokoju, sztuk pięknych nad bogiem wojny Aresem”. Prace konserwatorskie przeprowadzono również w Drugim Pokoju Senatorskim. Odnowiony został strop ramowy Tomasza Dolabelli – „Pożar Troi”. Renowacji poddano także Izbę Stołową Górnej, zwanej Salą Portretową, której ściany – pod stropem – obiega malowany fryz z portretami biskupów krakowskich wykonany we wczesnych latach 40. XVII wieku, prezentujący wizerunki 35 poprzedników biskupa Jakuba Zadzika. Zwiedzać będzie można również Gabinet Numizmatyczny i Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudzkiego.

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku zaprasza na nocne zwiedzanie dawnego mieszkania pisarza. Obejrzeć będzie można także wystawę „Kodeks rycerski w średniowieczu” będącą opowieścią o najważniejszych rycerskich zasadach i obyczajach, których przykłady można odnaleźć na kartach powieści Krzyżacy Henryka Sienkiewicza.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego przygotowało ekspozycję koncentrującą się na wczesnym okresie życia autora „Syzyfowych prac” (dorastanie, pierwsze próby literackie, nauka w gimnazjum), a także przybliża jego miejsca życia i pracy. Zobaczyć będzie można m.in. rękopisy utworów Żeromskiego, eksponaty takie jak drewniany tornister zwany „deką”, rekonstrukcję munduru gimnazjalisty, XIX-wieczny kajet a także muzealna belke zwana siestrzanem pochodzącą z ciekockiego domu pisarza.

Kieleckie Muzeum Zabawek i Zabawy przygotowało nie tylko dzieci zwiedzanie ekspozycji i zabawy interaktywne. Uczestnicy zabawy będą mieli okazję zwiedzić tajemnicze zakamarki muzealne, i przekonają się, że nocą pośród eksponatów tętni życie. Chętni będą także mogli spróbować swoich sił w teatrze cieni.

Na dziedzińcu Dworku Laszczyków w Kielcach prezentowane będą filmy m.in. z cyklu „Muzeum utracone” opowiadające o polskim dziedzictwie kultury utraconym w czasie II wojny światowej oraz filmy „Ginące zawody” – młynarstwo, tkactwo, kowalstwo, strzecharstwo. Na zwiedzających czeka także nowa ekspozycja „Zabytkowe kościoły drewniane na Kielecczyźnie”.

W Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie będzie można obejrzeć prezentację multimedialną na temat wsi polskich w czasie II wojny światowej, która będzie wyświetlana na ścianie budynku. Budynek będzie dodatkowo oświetlony po zachodzie słońca. Pasjonaci fotografii będą mieli wyjątkową okazję do wykonania artystycznych zdjęć.

Miłośnicy naukowych doznań będą mieli okazję zwiedzić Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. Wszyscy chętni samodzielnie będą przeprowadzać doświadczenia, korzystając z interaktywnych stanowisk. Dowiedzą się, co trzeba zrobić, aby uruchomić koło młyńskie i czy da się jednym palcem podnieść 10 kg.

Główną atrakcją tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu będzie „Poszukiwanie Skarbów na Zamku Królewskim”. Każdy z działów muzeum (archeologia, historia, etnografia, literatura oraz sztuka) wytypował obiekty znajdujące się na różnych ekspozycjach. Poszukiwanie polegać będzie na odnalezieniu wszystkich wskazanych przedmiotów. By je odnaleźć, należy skorzystać z podpowiedzi ukrytych w zagadkach znajdujących się w przygotowanym specjalnie na to wydarzenie folderze na dwóch poziomach trudności: dla dzieci oraz dla młodzieży i dorosłych. Dla znalazcy wszystkich obiektów przewidziane zostały nagrody.

Autor: Janusz Majewski

Fot. Muzeum Narodowe w Kielcach

Przeczytaj także