Kolejne problemy przy przebudowie ważnego skrzyżowania. Wykonawca chce dodatkowych pieniędzy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kolejne problemy przy przebudowie ważnego skrzyżowania. Wykonawca chce dodatkowych pieniędzy

Przeczytaj także

Firma Trakt S.A., która jest odpowiedzialna za przebudowę skrzyżowania alei Solidarności i Tysiąclecia Państwa Polskiego, chce dodatkowych 6,8 milionów złotych brutto. Swój wniosek tłumaczy drastycznym wzrostem cen materiałów budowlanych. MZD z kolei informuje, że kwestia jest bardzo skomplikowana i potrzebna jest pomoc prawników. 

Podkreślono, że konkretny dokument wpłynął do Miejskiego Zarządu Dróg w poprzednim tygodniu.

– Otrzymaliśmy od firmy Trakt S.A. pisemny wniosek o podjęcie negocjacji w przedmiocie zmiany podpisanej umowy. Chodzi tutaj oczywiście o kwestie finansowe. Wykonawca informuje, że na przestrzeni ostatniego czasu w sposób istotny, a nawet drastyczny, wzrosły ceny materiałów budowlanych. Ma to oczywiście związek z sytuacją pandemiczną, a później z inwazją Rosji na Ukrainę. Faktem jest, że dostawcy wypowiadają już podpisane umowy, że są załamane łańcuchy dostaw – tłumaczy Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy MZD.

Drogowcy zapewniają, że podjęte zostaną w tej sprawie odpowiednie działania. – Jest to kwestia bardzo skomplikowana. My co do nie płacimy za roboty, które nie są wykonane. Także oczywiście prawnicy będą się nad tą kwestią pochylać – mówi Jarosław Skrzydło.

Czy w związku z omawianymi problemami, zagrożona może być sama przebudowa skrzyżowania?

– Ta inwestycja boryka się z problemami już od samego początku. Jeszcze zanim się zaczęła, to już miała opóźnienie. Później występowały istotne problemy, ponieważ główny wykonawca miał problemy z zawarciem umów z podwykonawcami, którzy nie chcieli tego robić na kwoty ofertowe – zaznacza rzecznik – W tej chwili jest podpisany aneks terminowy. Firma ma czas do 12 grudnia na realizację tej inwestycji, a my jako inwestor oczekujemy od wykonawcy, aby przede wszystkim zdynamizował prace na tej budowie i zaangażował na nią większe siły.

Przypomnijmy, że przebudowa skrzyżowania ul. Domaszowskiej z aleją Solidarności i 1000-lecia PP nie zakończy się w pierwotnie zaplanowanym terminie. Po remoncie skrzyżowanie alei Solidarności z Tysiąclecia Państwa Polskiego ma posiadać wyspę centralną. Będą też na nim wszystkie relacje skrętne i sygnalizacja świetlna. Wyremontowana ulica Domaszowska ma przebiegać po tym samym śladzie. Pojawią się tam dwa ronda: u zbiegu z ulicą Wiejską oraz u zbiegu Żniwnej i Poleskiej.

Przeczytaj także