"Zdworzec" jednak nie stanie w przestrzeni Kielc. Wiadomo co się z nią stało - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

„Zdworzec” jednak nie stanie w przestrzeni Kielc. Wiadomo co się z nią stało

Rzeźba Zdworca autorstwa Michała Podleśnego, która pod koniec zeszłego roku wywołała wiele kontrowersji została zlicytowana na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za 3700 zł.

Przypomnijmy, że gliniana 50 centymetrowa rzeźba Zdworzca powstała w Instytucie Dizajnu. Pomysł na jej stworzenie powstał w czasie planowania wydarzeń towarzyszących otwarciu po remoncie kieleckiego dworca PKS. Pod koniec zeszłego roku poinformowano, że trwają rozmowy na temat, gdzie Zdworzec ma stanąć w Kielcach. Wtedy w internecie pojawiło się wiele krytycznych głosów, co do wyglądu rzeźby i pomysłu jej umieszczenia w przestrzeni stolicy województwa świętokrzyskiego.

Po tych kontrowersjach Instytut Dizajnu zdecydował się wystawić rzeźbę na licytację w ramach tegorocznego 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „Zdworzec odleci… na licytację, która wspomoże  WOŚP. To bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy go pokochali i dla tych, którzy darzą go uczuciem wręcz odwrotnym. Jego los jest teraz w Waszych rękach. Przy okazji kosmita będzie mógł pokazać to, co zawsze było w nim najważniejsze – piękne wnętrze.” – pisano na facebookowym fanpage’u Instytutu Dizajnu.

Rzeźba autorstwa Michała Podleśnego została sprzedana za kwotę 3700 zł. Była to jedna z trzech najwyższych kwot, które zostały zlicytowane w czasie 29. finału WOŚP w Kielcach. Łącznie w tym roku fundacja dowodzona przez Jurka Owsiaka zebrała rekordowe ponad 210 mln zł. Pieniądze mają zostać przekazane na zakup urządzeń dla oddziałów dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy.


Przeczytaj także