Przywożą książki rowerem! Wyjątkowa akcja kieleckiej biblioteki - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Przywożą książki rowerem! Wyjątkowa akcja kieleckiej biblioteki

książki biblioteka

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach prowadzi akcję, w ramach której jej pracownicy przywożą książki do domów osób niepełnosprawnych i schorowanych. W jednej z filii są one dostarczane przy pomocy roweru.

Akcja nosi nazwę „Książka na telefon”. – Prowadzimy ją już około roku – mówi Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Akcja polega na tym, że osoba niepełnosprawna czy chora dzwoni do filii biblioteki, do której jest zapisana czy przychodziła i zamawia książki. Anna Żmudzińska zaznacza, że wszystko odbywa się z zachowaniem środków ostrożności i bezpieczeństwa: – Przyjmujemy zamówienia i pakujemy książki w torby ekologiczne. Przekazujemy je w rękawiczkach i zamaskowani. Odbieramy też książki, a potem idą one na kwarantannę.

Kierownik filii nr 3 biblioteki Jadwiga Kieś-Kozak dostarcza książki czytelnikom jeżdżąc na rowerze. – Dla niej to wygodna forma – zaznacza Anna Żmudzińska. I dodaje, że biblioteka miała w planach dostarczanie książek do czytelników przy pomocy rowerów już w zeszłe wakacje. – W każdej chwili miała być jedna osoba, która jeździłaby na rowerze. Jednak sytuacja pandemiczna spowodowała, że musieliśmy realizować trochę inne cele – mówi Anna Żmudzińska.

Akcja „Książka na telefon” cieszy się dużym zainteresowaniem. – To jest kilkanaście czytelników w miesiącu. Jeżeli starsza osoba może wyjść, to przychodzi do nas. Jeżeli nie, to kontaktuje się z nami. To są nasi czytelnicy, których znamy i polecamy im książki. Nawet na klatce możemy chwilę porozmawiać, bo te osoby często też czują się samotne – opowiada Anna Żmudzińska.

Przeczytaj także