Których obietnic wyborczych Bogdan Wenta już nie zrealizuje? Dłuuuga lista jak akt oskarżenia - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Których obietnic wyborczych Bogdan Wenta już nie zrealizuje? Dłuuuga lista jak akt oskarżenia

Przeczytaj także

Lista obietnic wyborczych, jakich Bogdan Wenta już nie zrealizuje, jest o wiele dłuższa od zestawienia kampanijnych deklaracji wcielonych w życie przez prezydenta Kielc. Tak zwany dekalog Wenty z 2018 roku brzmi dziś jak akt oskarżenia sformułowany wobec włodarza stolicy regionu świętokrzyskiego.

Za trzy miesiące „finito”. Prawdopodobnie 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Dobiegnie końca monstrualnie długa kadencja obecnych władz samorządowych. Trwała rekordowe 5,5 roku. Pięć lat wynikało ze zmian ustawowych wprowadzonych przez rząd PiS w pakiecie z limitem dwóch kadencji wójta/burmistrza/prezydenta. Sześć miesięcy dorzucono ekstra, by uniknąć kolizji terminów: wyborów samorządowych z elekcją do parlamentu.

Legislacyjne działania obozu Zjednoczonej Prawicy sprawiły, że prezydent Kielc miał 66 miesięcy, czyli 5,5 roku na spełnienie postulatów z programu wyborczego. Tak zwany dekalog Wenty po raz pierwszy został zaprezentowany kielczanom w połowie lipca 2018 roku. Dokładnie 22 listopada 2018 roku  Bogdan Wenta oficjalnie objął urząd prezydenta Kielc. Wówczas ruszył licznik realizacji obietnic.

Nadszedł czas na odczyt. Zerknijmy na wskaźniki. Dekalog Wenty – jak sama nazwa wskazuje – składał się z 10 wiązek tematycznych. Jakich konkretnych deklaracji prezydent już nie wypełni z uwagi na zbyt krótki czas do końca kadencji tudzież brak woli do podjęcia działań?

1. Kielce jawnej i przyjaznej administracji.
* Rekrutacja osób szczebla zarządzającego w drodze konkursów i duża ich część we współpracy z wyspecjalizowanymi firmami zewnętrznymi.
* Maksymalne skrócenie czasu obsługi i czasu wydania decyzji we wszystkich wydziałach oraz jednostkach podległych Urzędowi Miasta oraz natychmiastowa reakcja w przypadku tworzących się kolejnych.
* Uruchomienie dodatkowych punktów obsługi mieszkańca, na przykład w galeriach handlowych.
* Usprawniona i inaczej zorganizowana obsługa mieszkańców w BOI. Uruchomienie opieki nad dziećmi, których rodzice załatwiają sprawy w urzędzie.
* Sprawy proste nie obciążone prawnymi rygorami terminowymi załatwiane niezwłocznie (od ręki).

2. Kielce partnerem gospodarczym
* Obniżka podatku od nieruchomości i środków transportu dla mieszkańców i przedsiębiorstw.
* Objęcie miasta planami zagospodarowania przestrzennego.
* Tworzenie terenów inwestycyjnych.
* Kompleksowa obsługa inwestora.
* Wykorzystanie Targów Kielce jako narzędzia dotarcia do nowych inwestorów.
* Podjęcie szerokich działań na rzecz budowy drogi S74 i wprowadzenie korzystnych dla miast zmian w jej przebiegu.

3. Kielce rodzinnym miastem
* Strefy rekreacji dla dzieci na każdym osiedlu ze specjalną strefą dla najmłodszych maluszków – z punktami dla matek karmiących.
* Utworzenie Wodnego Placu Zabaw.
* Wprowadzenie darmowej opieki stomatologicznej w każdej szkole.
* Wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży szkolnej.
* Powstanie basenu letniego z kompleksem rekreacyjnym.
* Wprowadzenie nowych rozwiązań zapewniających opiekę nad dziećmi w czasie wolnym.
* W okresie od wiosny do jesieni uruchomimy linię autobusową w stronę ogródków działkowych im. Stefana Żeromskiego.

4. Kielce wolne od smogu
* Stworzenie Miejskiej Strategii Walki ze Smogiem.
* Flota komunikacji miejskiej oraz pojazdów służbowych będzie systematycznie uzupełniana o pojazdy elektryczne i hybrydowe.
* Utworzona zostanie sieć punktów doładowań pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

5. Kielce otwarte na młodych
* Wydzielenie części budżetu do współdecydowania przez Młodzieżową Radę Miasta.
* Program stypendialny dla najbardziej aktywnych młodych kielczan.
* Dostosowanie systemu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.
* Stworzenie systemu dofinansowania płatnych praktyk, staży i pracy sezonowej dla studentów i absolwentów zgodnych z wykształceniem kierunkowym.

6. Kielce zdrowych i aktywnych seniorów
* Utworzenie szpitala/oddziału geriatrycznego.
* Regularne konsultacje lekarskie dla seniorów.
* Dofinansowanie leków dla seniorów o niskich emeryturach.
* Stworzenie osiedli przyjaznych dla seniorów. Brak
Utworzenie szkoły/klasy kształcącej opiekunów seniorów.
* Modernizacja i unowocześnienie Domów Pomocy Społecznej.
* Działania zmierzające do zwiększenia liczby miejsc opieki.

7. Kielce przyjazne dla niepełnosprawnych
* Likwidacja barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.
* Coroczny konkurs dla organizacji pozarządowych na zapewnienie wsparcia domowego osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.
* Dofinansowanie wkładu własnego, gdy osoba niepełnosprawna stara się o dofinansowanie na konkretny cel z PFRON.
* Przywrócenie systemu nauczania dzieci i młodzieży z połączeniem nauki zawodu i podejmowaniem przez nich pracy w ramach spółdzielni socjalnych wykonujących usługi na rzecz jednostek podległych miastu.

8. Kielce miastem sportu dla każdego
* Rozwój sportu amatorskiego.
* Powstanie kalendarza imprez sportowych.
* Organizacja Kieleckiego Maratonu Nocnego.
* Promocja miasta przez sport zawodowy proporcjonalna do osiąganych wyników.

9. Kielce zielonych inwestycji
* Rewitalizacja i przywrócenie wypoczynkowej funkcji Zalewu Kieleckiego, terenów wzdłuż Silnicy między zalewem a ulicą Sienkiewicza.
* Kompleksowa rewitalizacja Parku Baranowskiego.

10. Kielce miastem dla mieszkańców
* Stworzenie bazy kielczan mieszkających poza Kielcami oraz opracowanie sposobów na wykorzystanie ich potencjału do pozyskiwania turystów, inwestorów, promocji Kielc.

Podsumujmy: na 75 pomysłów wymienionych w programie wyborczym Bogdan Wenta nie zrealizował 42. Ujmując to w procentach: 56 procent deklaracji włodarza wylądowało w koszu.

Dużo? Mało? W moim przekonaniu bardzo dużo, a nawet skandalicznie dużo – zwłaszcza jeśli porównamy ciężar gatunkowy projektów zaniechanych z tymi, które zostały urzeczywistnione.

Bogdan Wenta sprzeniewierzył się obietnicy prowadzenia przejrzystej, otwartej i uczciwej polityki kadrowej. Większość kluczowych stanowisk obsadził bez konkursów.

Systematycznie wychodził z inicjatywą podnoszenia podatku od nieruchomości. Do tego hurtowo dokładał podwyżki innych opłat lokalnych. W ciągu ponad 5 lat nie stworzył centymetra terenu inwestycyjnego ani nie ściągnął do Kielc dużej inwestycji prywatnej.

Śmiesznie dziś brzmią wszystkie propozycje działań dedykowanych seniorom jak dofinansowanie do zakupu leków czy tworzenie osiedli dla osób starszych…

Adwokat Bogdana Wenty mógłby argumentować, że kadencja prezydenta przypadła na wyjątkowo trudne czasy – pandemia covid, wojna na Ukrainie, inflacja, spadek dochodów samorządów w związku z regulacjami wprowadzanymi przez rząd PiS, itp. Zresztą sam Bogdan Wenta sięga po te wymówki za każdym razem, gdy wytyka mu się brak aktywności na rzecz rozwoju Kielc. Ta optyka jest fałszywa. Wszyscy włodarze funkcjonują w tym samym ekosystemie. Dlaczego zatem inne miasta pięknieją, inne gminy skutecznie ściągają inwestorów, a w Kielcach pod rządami Bogdana Wenty panuje marazm? Przypomnijmy – Bogdana Wenty, który przez ostatnie lata intensywnie współpracował z PiS… Znam odpowiedź na powyższe pytanie. Państwo też.

Powiem tylko tyle: gdy mi coś nie idzie, najpierw szukam przyczyny niepowodzenia w swoim działaniu; nigdy nie zaczynam od obwiniania całego świata.

autor: Paweł Więcek/Ośrodek Badawczy Dobra Opinia

Przeczytaj także