Przeczytaj także
Przy ulicy Czarnowskiej może powstać 21 – kondygnacyjny wieżowiec, przewidujący maksymalnie 195 mieszkań i tyle samo miejsc parkingowych. Jako inwestycję towarzyszącą zaproponowano z kolei przebudowę ulicy Panoramicznej, choć odcinek tej ulicy był remontowany zaledwie… 2 miesiące temu. Wniosek „lex deweloper” wpłynął także na trzy budynki o podobnej wielkości przy ul. Skrajnej. Tam inwestycja towarzysząca również budzi kontrowersje.
Na stronie Idea Kielce ruszyły konsultacje społeczne dotyczące „budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z wyodrębnioną częścią usługową przy ulicy Panoramicznej/Czarnowskiej”. Przypomnijmy, że w połowie 2023 roku radni przyjęli uchwałę zmieniającą standardy urbanistyczne na terenie Kielc, dzięki czemu umożliwili ubieganie się o budowę 21 – kondygnacyjnych wieżowców na obszarze obejmującym teren po kinie Romantica.
Na terenie nowej inwestycji (wraz z planowanym po sąsiedzku bliźniaczym budynkiem, który realizować ma inna spółka) znajduje się wyłączone z użytkowania kino, blisko dworca kolejowego i autobusowego. Omawiany 21 – kondygnacyjny wieżowiec ma mieć na parterze lokale handlowe i usługowe, częściowo znajdzie się tam również infrastruktura techniczna budynku.
– Kolejne cztery kondygnacje naziemne zaprojektowane w formule „mixed-use”, gdzie przenikać się mogą funkcje usług biurowych oraz najmu krótkoterminowego z lokalami mieszkalnymi. Kondygnacje wyższe przeznaczone są na lokale mieszkalne. W kondygnacjach podziemnych przewidziany został garaż wielostanowiskowy dla mieszkańców oraz infrastrukturę techniczną i magazynową – czytamy w koncepcji urbanistyczno-architektonicznej.
Ponownie przebudują ulicę Panoramiczną?
W kolejnych dokumentach wskazano że spółka Romantica i spółka Czarnowska 23 zobowiązują się do rozbudowy ulicy Panoramicznej i ulicy Czarnowskiej, a prace mają objąć między innymi: przebudowę nawierzchni jezdni ul. Panoramicznej na nawierzchnię rozbieralną, przebudowę miejsc postojowych na tej ulicy, budowę pasa wyłączenia z ruchu ul. Czarnowskiej, przebudowę nawierzchni chodnika obu dróg, a także przebudowę nawierzchni istniejących zjazdów w zakresie objętym inwestycją.
Ponadto wskazano również, że inwestorzy chcą opracować wspólnie koncepcję i zrealizować zagospodarowanie terenu obu przedsięwzięć ( a więc dwóch bliźniaczych budynków). – Ze szczególnym uwzględnieniem budowy wielofunkcyjnego, ogólnodostępnego placu o charakterze miejskim o wysokich walorach architektonicznych, przestrzennych i materiałowych, stanowiącego powiązaną przestrzeń wraz z planowanym w pasie drogowym przebudowywanej ulicy Panoramicznej woonerfem, wspólnie kumulującym okoliczny ruch pieszy – czytamy w dokumentach udostępnionych na stronie Idea Kielce.
Woonerf ma dopuszczać ruch kołowy, ale priorytet mają otrzymać piesi i rowerzyści.
Przypomnijmy jednak, że remont ulicy Panoramicznej odbył się jeszcze w sierpniu bieżącego roku, na odcinku pomiędzy ulicą Czarnowską, a budynkiem nr 5. Prace wykonywane były w ramach zadania „Poprawa dostępności komunikacyjnej w śródmieściu Kielc”. Zadanie to obejmuje łącznie 13 ulic i kosztuje ponad 70 milionów złotych, posiadając dofinansowanie z programu Polski Ład.
– Pierwotnie, w ramach remontu ulicy Panoramicznej, planowaliśmy modernizację chodników, stworzenie rabat z zielenią. Odstąpiliśmy od tego i położyliśmy jedną warstwę asfaltu na drodze. Nie chcieliśmy bardziej wchodzić w pracę, ponieważ mogą się tutaj rozpocząć działania związane z budową wieżowca – mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg.
Dodaje, że deweloperzy mają objąć przebudową odcinek, który pokrywa się z wykonywanymi niedawno pracami. Jeśli Rada Miasta wyrazi zgodę na budowę 21 – kondygnacyjnych obiektów, to roboty dotyczące drogi powinny się zakończyć nie później niż do grudnia 2030 roku. Szacunkowa wartość robót to około 4 miliony złotych.
Jest także drugi wniosek „lex deweloper”
Do konsultacji oddany został również inny wniosek, złożony w trybie specustawy mieszkaniowej. Dotyczy on trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych, o wielkości od 18 do 21 kondygnacji, z częścią usługową i parkingami podziemnymi. Inwestycja ma się znaleźć przy ulicy Skrajnej, którą deweloper chce wyremontować w ramach umowy z Miejskim Zarządem Dróg.
Przebudowa miała by się odbyć w rejonie nieruchomości nr 70. Przewiduje się między innymi przebudowę jezdni (poprzez wykonanie dodatkowego pasa ruchu do relacji skrętnej w lewo na teren trzech wieżowców). – To jest odcinek o długości około 370 metrów. Deweloper będzie musiał wybudować kanalizację deszczową, bo jej w tym miejscu nie ma. Będzie musiał również wybudować chodniki, stworzyć przejścia dla pieszych, przewiduje się także powstanie dwóch zatok autobusowych o nawierzchni betonowej wraz z wiatami – mówi rzecznik MZD.
Czas na modernizację drogi (przy zgodzie radnych na główne przedsięwzięcie) to maksymalnie grudzień 2026 roku, choć istnieje zapis w umowie, który umożliwia zmianę terminu, jeśli nastąpiłyby sytuacje niezależne od wykonawcy.
Mieszkańcy również tutaj pytają, czy taki remont jest w tej chwili potrzebny, ponieważ ich zdaniem ulica ta jest w dobrej kondycji. – Ta ulica ma zostać przebudowana pod potrzeby inwestycji mieszkaniowej. Tak, aby obsługa nieruchomości była właściwa, bo w innym wypadku droga będzie się blokowała. Koniecznie jest więc jej poszerzenie, co inwestor ma zrobić na swój własny koszt – dodaje Jarosław Skrzydło.
Przypomnijmy, że po konsultacjach zgodę na przedsięwzięcia w trybie „lex deweloper” musi jeszcze wyrazić Rada Miasta. Dopiero wtedy wszystkie omawiane remonty będą mogły się odbyć. Konsultacje dostępne są W TYM MIEJSCU.
Wizualizacje: Kamiński Bojarowicz Architekci (inwestycja przy ul. Panoramicznej/Czarnowskiej), a także biuro projektowe 4 Idea (inwestycja przy ul. Skrajnej).