Ma być zielona fala i tablice informujące o korkach. Drugie podejście do potężnej inwestycji drogowej - wKielcach.info

Ma być zielona fala i tablice informujące o korkach. Drugie podejście do potężnej inwestycji drogowej

Miejski Zarząd Dróg ogłasza przetarg na wdrożenie Inteligentnego Sytemu Transportowego w Kielcach. W ramach inwestycji zostanie przebudowanych 61 sygnalizacji świetlnych. Ma on ułatwić komunikację w mieście.

Sygnalizacje na skrzyżowaniach zostaną wyposażone w system kamer i czujników badających natężenie ruchu w poszczególnych częściach miasta. Ma to pozwolić w optymalny sposób sterować ruchem w mieście dostosowując cykle sygnalizacji świetlnej do sytuacji na drogach.

To drugie podejście do tej inwestycji. W postępowaniu ogłoszonym w ubiegłym roku nie udało się wyłonić firmy, ponieważ wszystkie oferty okazały się zbyt drogie. Do przetargu zgłosiło się pięć firm. Najtańsza z ofert opiewała na ponad 38 milionów złotych. Jej cena przekracza o prawie 4,5 mln zł kwotę, którą drogowcy chcą przeznaczyć na budowę systemu. Tym razem ma się to zmienić, ponieważ zakres inwestycji został ograniczony.

– Zrezygnowaliśmy między innymi z nadbudowy budynku Urzędu Miasta przy ulicy Strycharskiej, gdzie miało się mieści centrum sterowania ruchem drogowym. Ustaliliśmy, że centrum będzie się mieścić w remontowanym dworcu autobusowym. Liczymy, że to w określony sposób obniży koszt wdrożenia systemu. Zrezygnowaliśmy także z przebudowy niektórych skrzyżowań między innymi Bohaterów Warszawy Tarnowskiej i Samaryjskiej oraz Jagiellońskiej z Grunwaldzką    – powiedział Jarosław Skrzydło

Drogowcy nie zrezygnowali natomiast z elektronicznych tablic, które mają się pojawić w pobliżu skrzyżowań, informujących o aktualnych warunkach na drodze. Będą one wskazywać najszybsze trasy przejazdu przez miasto, a np. w razie wypadku informować kierowców o ewentualnych utrudnieniach i wskazywać objazd. W pierwszej kolejności w planach jest ustawienie siedmiu takich urządzeń. Zamontowane będą przy najważniejszych ulicach w mieście.

Firma, która wygra przetarg będzie miała około rok na zaprojektowanie systemu. Natomiast jego wdrożenie może się rozpocząć w roku 2021.

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x