Jakie są problemy Kielc? Radny Bursztein to sprawdził

Miasto chce sprzedać obligacje, żeby pokryć deficyt. Radni zdecydują już w czwartek?

Władze Kielc przygotowują projekt uchwały dotyczący emisji ponad 66 milionów złotych obligacji komunalnych. Radni mają nad nim debatować już w czwartek na najbliższej sesji Rady Miasta.

Projekt uchwały ma zakładać, że środki uzyskane z emisji obligacji zostaną przeznaczone na sfinansowanie dziury budżetowej, która w tym roku wyniesie 30 milionów złotych. Reszta pieniędzy posłuży do  spłaty wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów.

Sprzedaż obligacji to pokłosie unieważnionego przetargu na wzięcie długoterminowego kredytu, o który starało się miasto w sierpniu. Przypomnijmy, że do przetargu zgłosił się zaledwie jeden bank, dlatego został on unieważniony.

– Procedura związana z kolejnym przetargiem będzie długa, dlatego po konsultacji z bankami podjęliśmy decyzję, że zamiast kredytu sprzedamy obligacje. Jest to prostsza procedura i tańsza forma, a banki są bardziej przychylne takiemu rozwiązaniu – mówi Danuta Papaj, wiceprezydent Kielc.

Na razie radni sceptycznie wypowiadają się na temat sprzedaży obligacji.

–  My nie jesteśmy w stanie w trzy dni przeanalizować sytuacji, jaki jest stan faktyczny. Prawdopodobnie pomysł z obligacjami wynika z tego, że banki są co raz mniej zainteresowane udzielaniu kredytów miastu. W otwartym przetargu kredytowym, który miasto ogłosiło zgłosił się tylko jedne bank co jest ogromnym zaskoczeniem. Samorząd terytorialny to najpewniejszy kredytobiorca, ponieważ długi są systematycznie spłacane – ocenia Marcin Stępniewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Podobnego zdania jest Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta.

– W czwartek rzeczywiście jest nadzwyczajna sesja Rady Miasta, ale w sprawie powołania ławników sądowych. Zobaczymy czy wprowadzimy ten projekt uchwały pod obrady. Na razie niewiele wiem na ten temat, a do czwartku jest mało czasu. Wydaje mi się, że to zbyt poważny temat, żeby o tym decydować w tak krótkim czasie – uważa Kamil Suchański.

Dodaj komentarz

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
Powiadom o