Miasto chce zrewitalizować Czarnów, Szydłówek, Uroczysko i śródmieście. Czeka na pomysły mieszkańców - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Miasto chce zrewitalizować Czarnów, Szydłówek, Uroczysko i śródmieście. Czeka na pomysły mieszkańców

Przeczytaj także

Ratusz informuje o naborze propozycji przedsięwzięć, które mają pomóc w opracowaniu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Kielce. Ten obejmie śródmieście, a także trzy osiedla – Czarnów, Szydłówek i Uroczysko. Na realizację zadania zapisano 38,5 mln zł.

Obszar, którego dotyczy Gminny Program Rewitalizacji Miasta Kielce na lata 2023 – 2030 został przyjęty przez Radę Miasta podczas styczniowej sesji. Natomiast na kolejnych obradach podjęto decyzję o przystąpieniu do jego sporządzenia.

– W określonych miejscach stwierdzono pewne przejawy kryzysowe, które pojawiają się w niektórych aspektach. Teraz dla tych obszarów będziemy wymyślać przedsięwzięcia, zadania oraz procesy, które pomogą zniwelować niekorzystne tendencje. Nie wiemy jeszcze co to będzie. Nie wiemy też, jak się będzie kształtował rozkład środków na poszczególne obszary. To wszystko przed nami – tłumaczy Artur Hajdorowicz, dyrektor wydziału Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miasta.

Wiadomo z kolei, że na omawiane zadanie zapisano 38,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Z kolei w piątek 24 lutego ratusz udostępnił ogłoszenie w którym zachęca interesariuszy do składania propozycji przedsięwzięć, które ujęte zostaną w zapisach programu i przyczynią się do jego powstawania. – Ogłoszenie zachęca rozmaite podmioty do składania wniosków, postulatów, uwag do tego programu, który na razie jest jeszcze białą kartką. Szczególnie czekamy na pomysły, które pochodzą od ludzi mieszkających na tym obszarze – zaznacza Artur Hajdorowicz.

GPR ma objąć nie tylko śródmieście, ale także trzy osiedla. Chodzi o Czarnów, Szydłówek oraz Uroczysko. – Przede wszystkim mowa tutaj o konkretnej metodyce. Wymagane jest, żeby te miejsca wyznaczyć w oparciu o twarde dane statystyczne. Dotyczące problemów społecznych, problemów ekonomicznych. One muszą być obiektywne i mierzalne – tłumaczy dyrektor.

Dodaje przy tym, że początkowo brano pod uwagę samo śródmieście. Gdzie jak sam przyznaje widoczny jest kryzys. – Aktywiści, społecznicy, mieszkańcy, którzy byli na debacie w Urzędzie Miasta przekonali nas i wykonawców, czyli Instytut Rozwoju Miast i Regionów, do tego, aby skorygować plan o dawne osiedla komunalne – podsumowuje.

Jak czytamy na stronie ratusza „interesariusze o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji. Można to zrobić: mailową na adres [email protected] lub osobiście do Biura Planowania Przestrzennego ul. Kozia 3, 25-514 Kielce, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:00”. – Gminny program rewitalizacji umożliwia realizację przedsięwzięć rewitalizacyjnych nie tylko przez gminę i jej jednostki organizacyjne, ale również przez podmioty zewnętrzne. Nabór rozpocznie się 3 marca i potrwa do 30 kwietnia 2023 r. – informuje Urząd Miasta.

Formularz do zgłaszania przedsięwzięć, a także samo ogłoszenie znajduje się TUTAJ.

Przeczytaj także