Mieszkańcy Kielc chcą ulicy lub ronda im. Wiesława Gołasa - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Mieszkańcy Kielc chcą ulicy lub ronda im. Wiesława Gołasa

Wczoraj zmarł wybitny kielecki aktor, Wiesław Gołas. Wszystko wskazuje na to, że szybko doczeka się upamiętnienia, bowiem kieleccy radni chcą nazwać jego imieniem jedną z ulic lub rondo w Kielcach.

Do prezydenta Bogdana Wenty trafił już wniosek złożony przez radnych PO, Projektu Wspólne Kielce oraz lewicy.

– W Kielcach, rodzimym mieście pana Wiesława, powinniśmy godnie go upamiętnić. Niewątpliwie należy do panteonu osób, które winny być zapamiętane, a tę pamięć możemy przywoływać nazywając Jego imieniem godne miejsca czy placówkę. Moglibyśmy rozważyć, by tak wszechobecnego człowieka kultury upamiętnić nazywając Kieleckie Centrum Kultury jego imieniem – czytamy w interpelacji.

W podobnym tonie wypowiadają się członkowie stowarzyszenia Bezpartyjni i Niezależni, do którego należą Kamil i Katarzyna Suchański oraz Joanna Winiarska.

– Stowarzyszenie Bezpartyjni i Niezależni uważa, że należy w najbliższym czasie podjąć pracę nad uczczeniem Wiesława Gołasa, który z pewnością zalicza się do grona najwybitniejszych mieszkańców naszego miasta. Proponujemy, aby nadać Jego imię jednemu z rond lub ulicy w Kielcach – czytamy w oświadczeniu organizacji.

Członkowie podkreślają szczególne osiągnięcia Wiesława Gołasa. Nie tylko wystąpił w ponad 120 rolach, ale także był aktywnym członkiem Szarych Szeregów. Podejmował regularne działania w walce z okupantem, przez co w 1944 roku trafił do więzienia, gdzie był bity i torturowany. Po wojnie wziął zaś udział w akcji zbrojnej przeciwko funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa.

Uhonorować aktora pragnie też Stowarzyszenie Przyjazne Kielce. – Człowiek absolutnie wspaniały, podkreślający wielokrotnie swoje kieleckie korzenie, patriota z Szarych Szeregów, znakomity aktor. Trudno chyba o postać bardziej godną takiego wyróżnienia w naszym mieście niż on – można przeczytać na facebookowym profilu omawianego stowarzyszenia.

Przeczytaj także