Miłość to... choroba psychiczna. Jest na liście WHO

Miłość to… choroba psychiczna. Jest na liście WHO

Co dzieje się z naszym organizmem podczas zakochania i dlaczego myślimy cały czas o tej jednej osobie? Kiedy kończy się zakochanie? Co dzieje się w momencie, gdy zakochanie przechodzi w miłość i trwa latami? O tym rozmawiamy z lekarzem Centrum Medycznego Omega – Krzysztofem Nowakiem.

Czym jest miłość i zakochanie z medycznego punktu widzenia?

Wciąż mało wiemy na temat tego dlaczego podobają nam się akurat te osoby, a inne niekoniecznie. Jednak umiemy już całkiem sporo powiedzieć, co pod względem biochemicznym dzieje się w naszym organizmie w momencie zakochania. Niektóre hormony i neuroprzekaźniki idą mocno w górę. Jest to noradrenalina, kortyzol czy dopamina. To wszystko sprawa, że przyspiesza nam serce, czujemy stres, ale też motywację do działania. Przez to odczucia w czasie zakochania są takie, a nie inne.

Czym jest tzw. hormon miłości?

Hormonem miłości nazywa się oksytocynę. Jest to substancja, która wydziela się w dużych ilościach w trakcie przytulania, spędzania czasu z drugą osobą oraz podczas kontaktu fizycznego.

Dlaczego podczas zakochania nasze myśli skupiają się na tej jednej wybranej osobie?

Jest pewien neuroprzekaźnik, który wydawałoby się powinien iść w górę, a idzie w dół. Jest to serotonina. Tutaj można sobie wyobrazić, że działa podobnie jak w przypadku myśli kompulsywnych, czyli myśli cały czas o jednym i tym samym. Gdy jesteśmy zakochani, jest podobnie. Nie umiemy odejść myślami od osoby, która nas interesuje. Wydaje się też, że widzimy świat w różowych okularach. To wszystko wiąże się z tym, że mamy mocno pobudzony układ nagrody w układzie mezolimbicznym.

Co dzieje się w momencie, gdy zakochanie przechodzi w miłość i trwa latami?

Pod względem biochemicznym nie jesteśmy w stanie opowiedzieć tak dużo. Natomiast dane statystyczne i opracowanie ich metodami matematycznymi pozwalają nam określić jakie czynniki wpływają na to, że dana relacja będzie udana i czy nie rozpadnie się po długim czasie. Zauważono, że takie rzeczy jak zaufanie, spokój i przywiązanie to trzy filary dobrych relacji międzyludzkich. Inną rzeczą, która daje szansę na długi związek to pozytywne emocje, które czujemy do partnera. Pary, które mają niskie prawdopodobnie tego, że się rozstaną mają współczynnik w trakcie kłótni 5 do 1. To przewaga pozytywnych emocji nad negatywnymi względem drugiej osoby.

Jak długo trwa zakochanie?

Ten etap może trwać do około dwóch lat. W tym czasie stężenie fenyloetyloaminy, powiązanej z uczuciem „motyli w brzuchu”, jest zazwyczaj duże. Jeżeli w tym czasie nie uda nam się wypracować fundamentów relacji, to istnieją małe szansę, że przerodzi się w miłość.

 Czy można powiedzieć, że miłość to choroba?

Tak. Ma nawet swój numer F63.9. na liście WHO chorób związanych z zaburzeniami psychicznymi.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o