Minister rozwoju: we wrześniu otwarcie kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Minister rozwoju: we wrześniu otwarcie kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar

Przeczytaj także

Oficjalne otwarcie kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach odbędzie się we wrześniu – zapowiedział w środę minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Dodał, że rząd będzie wspierać rozwój ośrodka, w tym planowaną budowę laboratorium elektryczności i magnetyzmu.

Szef resortu rozwoju i technologii podczas konferencji na terenie kampusu ocenił, że laboratoria Głównego Urzędu Miar (GUM) będą służyły podniesieniu konkurencyjności polskich firm.

„Metrologia to dziedzina, bez której nie ma przemysłu i rozwoju gospodarczego. Te najnowocześniejsze laboratoria w Europie i wspaniały obiekt już we wrześniu oficjalnie rozpoczną działanie i będą służyły do stymulowania rozwoju przemysłu w Polsce” – powiedział minister.

Dodał, że rząd będzie wspierać rozwój ośrodka, w tym planowaną budowę laboratorium elektryczności i magnetyzmu. Jak mówił, funkcjonowanie laboratorium wpisywałoby się w wyzwania związane z elektromobilnością.

Prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak poinformował, że w kampusie trwa osadzanie aparatury na stanowiskach laboratoryjnych. Prace powinny się zakończyć w wakacje.

Uroczyste otwarcie kampusu zaplanowano 9 września, a tydzień później ma się odbyć specjalny piknik metrologiczny. Natomiast od 16 do 18 września zaplanowano konferencję naukową, w której udział ma wziąć ok. 200 badaczy z Polski i zagranicy.

Prezes GUM wyraził nadzieję, że kielecki ośrodek, który stanowi zaplecze badawczo-rozwojowe dla Głównego Urzędu Miar, „stanie się naszym metrologicznym CERN-em”. „Chciałbym, żeby ze względu na bardzo specyficzne warunki przeprowadzania pomiarów, aparaturę i laboratoria spełniające wszelkie wymogi jakościowe, był atraktorem dla kadry uniwersytetów, politechnik i instytutów badawczych; żeby przyjeżdżały tutaj osoby z pomysłami i żebyśmy mogli budować swoje przewagi konkurencyjne” – ocenił prof. Semaniak.

Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar wybudowano przy ulicy Wrzosowej w Kielcach. Na zboczu góry Hałasa powstało osiem budynków, w tym laboratoria – akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, laboratorium długości, masy, termometrii, metrologii interdyscyplinarnej, a także budynki warsztatów oraz magazyn materiałów łatwopalnych.

„Obecnie w strukturze kampusu pracuje 76 osób. Przewidujemy, że poziom zatrudnienia będzie jeszcze rósł” – powiedział prof. Semaniak, zwracając uwagę na planowane powstanie laboratorium elektryczności i magnetyzmu.

Laboratoria, wyposażone w sprzęt badawczy, mają służyć m.in. do wspierania systemu dystrybucji czasu w Polsce dla sektorów gospodarki wymagających precyzyjnie, nieprzerwanie, wiarygodnie i niezawodnie odmierzanego czasu (z dokładnością przynajmniej do milisekund) – dla energetyki, telekomunikacji, teleinformatyki, systemów IT, bankowości i finansów.

Koszt pierwszego etapu budowy i wyposażenia Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach wyniósł ok. 230 mln zł. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także