Ministerstwo Kultury będzie współprowadzić Teatr im. Stefana Żeromskiego 

Ministerstwo Kultury będzie współprowadzić Teatr im. Stefana Żeromskiego 

W ciągu dwóch tygodni ma zostać podpisana umowa w sprawie  współprowadzenia Teatru imienia Stefana Żeromskiego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oznacza to dodatkowe fundusze dla instytucji, szczególnie ważne w obliczu planowanego remontu siedziby teatru.

Aby docenić fakt, że mamy do czynienia z jedną najstarszych scen dramatycznych w całej Polsce uznaliśmy że dobrze by było aby teatr Stefana Żeromskiego był instytucja współprowadzoną, przez ministerstwo kultury. Umowa w tej sprawie została dopięta. To jest ważna rzecz dla samorządu i teatru, który dołączy dzięki temu do elity teatrów w Polsce –  mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej poseł Krzysztof Lipiec, szef PiS w woj. świętokrzyskim

Parlamentarzysta zaznaczył, że współprowadzenie teatru przez resort kultury usprawni działania na rzecz remontu kieleckiej sceny dramatycznej.

W ramach umowy o współprowadzeniu teatru przez ministerstwo, instytucja  nie  tylko otrzyma wsparcie na bieżącą działalność, ale współfinansowany będzie także remont  budynku – mówił poseł .

Michał Kotański, dyrektor Teatru imienia Stefana  Żeromskiego zapowiedział,  że umowa w tej sprawie zostanie podpisana w ciągu dwóch tygodni

Ministerstwo przekaże nam niemałe pieniądze na remont. Będziemy mieli także zapewnione finansowanie na  bieżącą działalność. Będzie można zatrudnić nowych aktorów oraz osoby do działu literackiego. Zależy mi na dodatkowych pieniądzach na organizację festiwali. Cieszy mnie, że politycy i samorządowcy chcą inwestować pieniądze w kulturę. Dzięki współprowadzeniu instytucji przez resort kultury teatr dołączymy do elity ogólnopolskiej takich instytucji jak Teatr Wybrzeże w Gdańsku i Teatr Wielki w Warszawie – powiedział dyrektor.

Umowa o współprowadzeniu teatru przez ministerstwo kultury  ma obowiązywać przez pięć lat. Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreślał, że remont Teatru imienia Stefana Żeromskiego, jest dla samorządu woj. świętokrzyskiego priorytetem.

Ta instytucja za kilka lat zmieni swoje oblicze i będzie miała siedzibę na miarę swojej ponad  100 letniej tradycji. Naszym zdaniem kultura jest tak samo istotna jak infrastruktura. Chcemy w samorządzie województwa to łączyć takie działania.  Ten wysiłek na rzecz przebudowy teatru Żeromskiego jest dla samorządu działaniem  bardzo istotnym – podkreślał marszałek.

W zmodernizowanej siedzibie Teatru im. Stefana Żeromskiego pojawią się  m.in. zapadnie sceniczne, winda towarowa oraz ruchome proscenium. W miejscu kas i impresariatu zorganizowana zostanie kawiarnia. Powstaną również nowe foyer, a także strefa kas i biur. Mała scena zostanie zlokalizowana na parterze. Będzie możliwość jej wyjazdu na dziedziniec teatru.

Remont Teatru ma kosztować prawie 90 milinów złotych.  Przetarg zostanie ogłoszony w kwietniu, a prace budowlane mogłyby się rozpocząć w sierpniu. Nowa siedziba ma być gotowa do 2023 roku.

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Ministerstwo Kultury będzie współprowadzić Teatr im. Stefana Żeromskiego  […]