Ministerstwo Kultury zapowiada wsparcie w procesie rewitalizacji dawnej synagogi - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Ministerstwo Kultury zapowiada wsparcie w procesie rewitalizacji dawnej synagogi

Przeczytaj także

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie partnerem Miasta Kielce w procesie rewitalizacji budynku dawnej synagogi przy Alei IX Wieków. Taką zapowiedź złożył minister Bartłomiej Sienkiewicz w trakcie rozmowy z Agatą Wojdą, kandydatką Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta Kielc.

– To jest część dziedzictwa kulturowego miasta, z którym jesteśmy oboje związani i Ministerstwo Kultury musi znaleźć sposób dla zbudowania tam czegoś, co podkreśli wartość tego dziedzictwa – powiedział po spotkaniu w Warszawie minister Bartłomiej Sienkiewicz. – Ten budynek powinien być centrum rozwoju i dialogu za pomocą kultury i sztuki, bo to jest najważniejszy język, jakim ludzkość dysponuje – dodał.

– Cieszę, się, że Ministerstwo dostrzega potencjał tego miejsca i jest zainteresowane realizacją tego projektu. Ten budynek ma w sobie olbrzymi potencjał turystyczny i może stać się, podobnie jak Muzeum Polin w Warszawie, obowiązkowym punktem dla osób odwiedzających Kielce – stwierdziła Agata Wojda po zakończeniu spotkania
w Ministerstwie Kultury.

Zabytkowy budynek dawnej synagogi przy Alei IX Wieków Kielc od 2010 roku, po wyprowadzce Archiwum Państwowego, pozostaje opustoszały. Miasto Kielce rozpoczęło przygotowywanie wniosku do Regionalnego Programu Operacyjnego UE o dofinansowanie kwotą 30 mln złotych projektu modernizacji obiektu. Realizacja pierwszego etapu tej inwestycji, związana z bezpiecznym dojściem do budynku, została sfinansowana ze środków rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Przeczytaj także