Nie będzie głosowania ws. referendum o odwołanie Bogdana Wenty - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Nie będzie głosowania ws. referendum o odwołanie Bogdana Wenty

Kieleccy radni wycofali z porządku obrad uchwałę o przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydenta Bogdana Wenty.

Uchwałę w tej sprawie przygotował klubu Bezpartyjni i Niezależni, ponieważ Wenta nie uzyskał wotum zaufania od Rady Miasta Kielce dwa razy z rzędu – w 2019 oraz 2020 roku. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym, w takiej sytuacji radni mogą podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania włodarza miasta.

Jednak podczas czwartkowej sesji radni nie zgodzili się na wprowadzenie tej uchwały do porządku obrad. „Uważamy, że referendum nie powinno mieć miejsca. Wprowadzenie tego projektu jest zbędne w kontekście tego, że niebawem jest sesja absolutoryjna. To będzie nowa ocena. Ta dyskusja powinna się odbyć za dwa tygodnie. Temat referendum jest obszerny i wymaga szerszej dyskusji” – mówił Anna Kibortt, szefowa klubu Projekt Wspólne Kielce, która zgłosiła wniosek o zdjęcie punktu z porządku obrad.

Podobnego zdania był przewodniczący rady miasta Jarosław Karyś (PiS). Zaznaczył, że podczas kolejnego posiedzenia kieleccy radni będą mieli okazję do kompleksowej oceny działań prezydenta. „Myślę, że poczekanie na sesję, na której wotum zaufania będzie procedowane, to najlepsze rozwiązanie. Nie ośmieszajmy się w swojej zapalczywości, chcąc wymusić sprawę, która może poczekać dwa tygodnie” – zaznaczył.

Kamil Suchański, radny Bezpartyjnych i Niezależnych, apelował o nieodwlekanie głosowania ws. referendum w czasie. „Za chwilę może pojawić się problem prawny. W tym momencie projekt zostanie zdjęty, a potem prezydent może uzyskać wotum zaufania na sesji absolutoryjnej. Nie przeciągajmy tego tematu w nieskończoność” – argumentował Suchański. Przypominał, że o podjęcie decyzji ws. ogłoszenie referendum apelował sam prezydent.

Ostatecznie radni zdecydowali o zdjęciu uchwały z porządku obrad. Wniosek poparło 17 z 25 radnych. Była to już druga próba procedowania tej uchwały na sesji rady miasta. Po raz pierwszy radni BiN złożyli projekt we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas również nie zyskał on akceptacji większości radnych. Wtedy przeważyły obawy związane z kolejną falą pandemii koronawirusa i możliwe komplikacje przy przeprowadzeniu referendum.

Sesja absolutoryjna w Kielcach odbędzie się 24 czerwca. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga


Przeczytaj także