Niedługo zwiedzimy Park Legend w Nowej Słupi. Oficjalne otwarcie już w sierpniu! - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Niedługo zwiedzimy Park Legend w Nowej Słupi. Oficjalne otwarcie już w sierpniu!

Przeczytaj także

„Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona” to nazwa konferencji, która odbyła się we wtorek 27 czerwca w Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”. Uczestnicy mogli zwiedzić nową atrakcję turystyczną, która oficjalnie dostępna będzie od 1 sierpnia. Uroczyste otwarcie przewidziano z kolei na 16 września.

Konferencja została zorganizowana przez Polską Organizację Turystyczną, we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego. W wydarzeniu wzięli udział prezesi wspomnianych organizacji, przedstawiciele samorządów, eksperci, naukowcy, czy też gestorzy bazy hotelowo – turystycznej. -Turystyka kulturowa jest jednym z tematów przewodnich promocji województwa świętokrzyskiego. Cykl konferencji „Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona” traktuje o zmianach czekających w najbliższych latach branżę turystyczną – mówił wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut – Mostowy.

Włodarze Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, czyli Małgorzata Wilk – Grzywna oraz Piotr Sepioło , opowiedzieli z kolei jak powstawała nowa atrakcja turystyczna, a także nakreślili plany na najbliższe lata. Oboje pojawili się również w strojach nawiązujących do legend świętokrzyskich.

O wspominanym parku ciepło wypowiadał się także Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Podkreślił, że od wielu lat zarządzana przez niego jednostka współpracuje z Regionalną Organizacją Turystyczną, która to z kolei „stale wprowadza nowości do swojej oferty”. – Najlepszym tego przykładem jest oczekujący na oficjalny debiut Park Legend. To miejsce przyciąga swoim unikatowym, nawiązującym do dawnych czasów klimatem, a jednocześnie zostało stworzone z myślą o najnowszych trendach i zrównoważonym rozwoju – przyznał Rafał Szmytke.

Na konferencji obecny był również marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Zaznaczył on, że „jesteśmy dziś u podnóża Świętego Krzyża, miejsca kultowego, do którego od lat pielgrzymują ludzie”. – To miejsce o wielkim potencjale tętni życiem, ale chcielibyśmy żeby cały czas się rozwijało i przyciągało do siebie coraz więcej turystów – podkreślił marszałek Andrzej Bętkowski.

Projekt POT „Współpraca-Innowacje-Zrównoważona Turystyka”, przewiduje organizację w latach 2023-2024, 16 wydarzeń regionalnych i ogólnopolskiej konferencji podsumowującej.

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Otwarcie już w sierpniu!

Co istotne, uczestnicy wydarzenia mogli jako pierwsi zwiedzić omawiany park. To oficjalnie zostanie udostępnione dla turystów od 1 sierpnia. Uroczyste otwarcie zaplanowano z kolei na 16 września. Organizatorami PDGŚ jest Gmina Nowa Słupia oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.

Jak już informowaliśmy, w obiekcie znalazło się kilkanaście przestrzeni ekspozycyjnych, które składają się w tak zwaną ścieżkę edukacyjną. Duża uwagę poświęcono stronie wizualnej. Dzięki temu odwiedzimy nawet „piekło”, czyli obszar o nieco podwyższonej temperaturze i wystroju przypominającym lawę. Znajdzie się też miejsce na postać Lucyfera oraz madejowe łoże.

 – Po całym obiekcie będzie oprowadzał wirtualny przewodnik, legendarny Pielgrzym Świętokrzyski. Głos z tak zwanego „offu” powita gości i pożegna, a po drodze wskaże im kiedy mają przejść z sali do sali. W rolę pielgrzyma, którego także w pewnych momentach zobaczymy dzięki technologii mappingu, wcielił się lider grupy rockowej TSA, Marek Piekarczyk. Drugą narratorką jest Wielka Czarownica i też będziemy mogli ją nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć na ekranach – opowiadała naszej redakcji Małgorzata Wilk – Grzywna, dyrektor Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.

To jednak nie jedyni artyści zaangażowani w projekt. Bo w rolę charakterów z regionalnych opowieści wcielą się również lokalni aktorzy. Dzięki temu zobaczymy na przykład interpretację przygód Haliny Krępianki, która oszukała Tatarów i razem z nimi została uwięziona w sandomierskim lochu.

– W każdej z sal prezentujemy inną legendę i inne postacie z legend. I w te postacie wcielili się głównie kieleccy aktorzy z Teatru im. Stefana Żeromskiego, Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, czy też tancerze z Kieleckiego Teatru Tańca. Raz role z legendy będzie odgrywać królowa Bona z zamku w Chęcinach, innym razem, Halina Krępianka z Sandomierza, jeszcze innym razem, właściciel zamku Krzyżtopór, Krzysztof Baldwin Ossoliński. W większości przypadków legendy zostaną pokazane poprzez filmy emitowane na ekranach płaskich, dookólnych lub na monitorach, zastosujemy także technikę iluzji optycznej Pepper’s Ghost –kontynuowała Małgorzata Wilk – Grzywna.

Na wspomnianej ścieżce turyści spędzą 45 minut (w grupach po 15 – 20 osób). W tym czasie raz jeszcze poznają opowieści o sabacie czarownic, Emeryku i Św. Jeleniu, widmie husarza z zamku Krzyżtopór lub też źródle „Nurek”. Później czeka na nich z kolei sala edukacyjna. Tam znajdą się stoły multimedialne, interaktywna mapa regionu świętokrzyskiego oraz… symulator lotu na miotle. Koszt budowy nowej atrakcji turystycznej to około 21 milionów złotych, z czego unijne dofinansowanie wynosi prawie 17 mln zł.

Zdjęcia: ROT/ Urząd Marszałkowski

Przeczytaj także