Fot. saltarski.com
Za ponad 29 milionów złotych zostały sprzedane dwie nieruchomości, wchodzące w skład masy upadłości firmy Dorbud. Leżące przy ulicy Głęboczka 3 i Zagnańskiej 49 budynki wygrało w przetargu Polskie Górnictwo Skalne Sp. z. o.o.
Przetarg został rozstrzygnięty w połowie października, a oferenci mogli się starać zarówno o jedną, jak i obie nieruchomości. Do zdobycia była znajdująca się przy ulicy Zagnańskiej sześciokondygnacyjna Stacja Biznesu, a więc zmodernizowany budynek dawnego zakładu hurtu z lat pięćdziesiątych XX wieku. Inwestycja zrealizowana została wspólnie przez Dorbud i Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki. Mieści się tam aktualnie m.in. restauracja Żółty Słoń, firmy Onwelo i Telbridge, a także biuro ubezpieczeń Warta. Obiekt posiada parking podziemny.
Cena wywoławcza za omawianą nieruchomość zabudowaną wyniosła ponad 25 milionów złotych. Z kolei za tę położoną przy ulicy Głęboczka 3, gdzie dawniej miała powstać „Piekarnia Kreatywnego Biznesu”, prawie 4 miliony. – Najkorzystniejszą ofertę złożyło Polskie Górnictwo Skalne Sp. z. o.o. Było jeszcze dwóch oferentów na poszczególne nieruchomości, jednak z uwagi na interes masy upadłości Syndyk dokonał wyboru oferty na ich łączne nabycie – informuje Małgorzata Komorowska z Kancelarii Doradcy Restrukturyzacyjnego Tycjana Saltarskiego.
Dodaje, że akt notarialny zostanie podpisany na początku 2024 roku. Jak czytamy na stronie nabywcy, GrupaPGS „to firma łącząca 30-letnie doświadczenie w branży górnictwa surowców skalnych z nowoczesnym modelem biznesowym”. Posiada siedzibę w Kielcach, a zajmuje się wydobywaniem wapienia w województwie świętokrzyskim. W ofercie posiada też kruszywa z amfibolitu i takie przeznaczone do chemii budowlanej. Aktualnie nie wiadomo jakie są jej cele związane z nowym zakupem.
Do sprzedania jedna nieruchomość po Dorbudzie
Kancelaria Tycjana Saltarskiego przyznaje również, że do sprzedania została jedna nieruchomość, która wchodzi w skład masy upadłości firmy Dorbud. Chodzi o teren położony w Borkowie w gminie Daleszyce. Mieści się na nim dwukondygnacyjny budynek hotelowy, a także karczma biesiadna. Drugi obiekt został opisany jako „jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, wolnostojący, przystosowany do przyjęcia i obsługi 50 osób.”
– Budynek hotelowy oraz karczma zostały zbudowane w latach 80.XX wieku. Nieruchomość leży na terenie lasu należącego do Cisowsko-Orłowskiego Parku Krajobrazowego, u podnóża Gór Świętokrzyskich. Teren wokół budynków jest zagospodarowany jako podjazd, dojście do budynków, parking utwardzony kostką betonową, asfaltem i kamieniem łamanym oraz las. Na terenie tuż obok karczmy wśród drzew urządzono park linowy. Cały teren ośrodka wypoczynkowego jest ogrodzony – czytamy na stronie kancelarii.
Cena wywoławcza to 1,8 mln złotych, a zainteresowani mogą składać oferty do 29 listopada. Otwarcie ofert przewidziano z kolei na 4 grudnia.