Będą nowe miejsca w centrum pod ogródki gastronomiczne. Dzięki dużej modernizacji ulic - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Będą nowe miejsca w centrum pod ogródki gastronomiczne. Dzięki dużej modernizacji ulic

Przeczytaj także

Jeszcze w tym roku mogą rozpocząć się pierwsze remonty związane z 13 ulicami w centrum Kielc. Te z pewnością będą wiązać się z utrudnieniami drogowymi, choć jak zapewnia MZD, podjęte zostaną działania w celu minimalizacji problemu. Drogowcy informują również, że w ramach modernizacji powstaną powierzchnie pod ogródki gastronomiczne.

Przypomnijmy, że całe przedsięwzięcie obejmie remont Paderewskiego, Równej, Złotej, Żeromskiego, Głowackiego, Nowy Świat, Silnicznej, bp. Kaczmarka, Solnej, Panoramicznej, Seminaryjskiej, Śniadeckich i al. IX Wieków Kielc. Miasto pozyskało na ten cel rządowe dofinansowanie, a Miejski Zarząd Dróg szuka już wykonawcy.

Jak informowaliśmy wcześniej, prace obejmą między innymi wymianę nawierzchni, nowe chodniki, drogę dla rowerów, czy też nasadzenia zieleni. Co ciekawe, w planach jest także stworzenie powierzchni pod ogródki restauracyjne. – Staraliśmy się wygospodarować takie miejsca, między innymi na ulicy Głowackiego, są one też zaplanowane na Paderewskiego. Trzeba również pamiętać, że działamy w strefie ochrony konserwatorskiej. Gdy odbywały się więc spotkania branżowe z projektantami, to oprócz urzędników z różnych jednostek miasta, którzy oceniali konkretne propozycje, uczestniczyli tam jeszcze przedstawiciele świętokrzyskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków – tłumaczy Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg.

Dodaje, że działania dotyczące nowej powierzchni pod ogródki wynikają z decyzji o znikomej ingerencji w istniejący drzewostan. – To determinuje, co można zrobić przy przestrzeniach znajdujących się wokół nich. My też wiemy, gdzie poszczególne podmioty prowadzą działalność gospodarczą, polegającą na prowadzeniu restauracji – informuje Jarosław Skrzydło.

Czy czeka nas paraliż centrum miasta?

Jest możliwe, że sama modernizacja rozpocznie się jeszcze w 2023 roku. Natomiast jest to uzależnione między innymi od tego, jak szybko uda się rozstrzygnąć postępowanie przetargowe. Drogowcy spodziewają się przy tym dużej ilości pytań od zainteresowanych firm.

– W połowie kwietnia nastąpi otwarcie ofert. Następnie, jeśli postępowanie przetargowe pójdzie sprawnie i optymistycznie, dojdzie do podpisania umowy z wykonawcą. Potem na jego barkach spoczywać będzie obowiązek stworzenia czasowej organizacji ruchu dla tych 13 ulic. Po zatwierdzeniu, zaopiniowaniu będzie już można wkraczać na roboty. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, mówimy raczej o drugiej połowie obecnego roku – przyznaje rzecznik.

MZD nie ukrywa przy tym, że remonty będą wiązały się z utrudnieniami. – To jest oczywiste, ponieważ modernizacje dotkną 13 ulic w ciągu dwóch lat i na stosunkowo niewielkim obszarze – przyznaje Skrzydło.

Zapewnia jednak, że drogowcy będą robili wszystko, aby problemy sprowadzić do minimum . – Będziemy starali się zaplanować wszystko w taki sposób, aby wykonawca wkraczał na poszczególne ulice w odpowiednim harmonogramie. Aby przejezdność została zachowana. Na przykład trudno sobie wyobrazić zamknięcie alei IX wieków Kielc jednocześnie z ulicą Seminaryjską, ponieważ drogi te stanowią ring śródmieścia i prowadzą ruch na osi wschód – zachód – podkreśla Skrzydło.

Przeczytaj także