Obchody Dnia Judaizmu w "Świętokrzyskim Sztetlu" w Chmielniku - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Obchody Dnia Judaizmu w „Świętokrzyskim Sztetlu” w Chmielniku

Dyskusję duchownych różnych wyznań zaplanowano w czwartek z okazji Dnia Judaizmu w ośrodku „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. W tym roku tematem rozmowy będą słowa z Księgi Izajasza „Moje myśli nie są myślami waszymi”.

Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim obchodzony jest 17 stycznia; został ustanowiony przez KEP w 1997 r. Obchodom towarzyszą spotkania, dyskusje, imprezy kulturalne, a także wspólna modlitwa. Do tej idei włączył się także Chmielnik, w którym w dawnej synagodze działa Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”.

Jak poinformowała Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka, uczestnikami czwartkowej debaty będą rabin Stas Wojciechowicz z Centrum Społeczności Postępowej GWŻ w Warszawie, ks. Igor Małysz, administrator parafii greckokatolickiej w Radomiu i Kielcach oraz ks. Paweł Samiczak doktor teologii, referent ds. ekumenizmu w diecezji kieleckiej. Debata rozpocznie się o godz. 10. w synagodze. Gościem honorowym spotkania będzie bp Andrzej Kaleta.

Kolejnym punktem spotkania będzie rozmowa o językowych niuansach związanych z historią Żydów w Polsce. Na ten temat będzie mówić Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.

Tegoroczny Dzień Judaizmu będzie również poświęcony bolesnym faktom związanym z 80. rocznicą Akcji Reinhardt. Deportacja Żydów z gett miast i miasteczek stanowiła początek końca ich świata w Polsce. Wprowadzeniem w temat będzie referat dr. Tomasza Domańskiego z kieleckiej delegatury IPN – „Akcja Reinhardt na Kielecczyźnie”.

Kielecka delegatura IPN i „Świętokrzyski Sztetl” planują również szereg wydarzeń w ciągu roku: wystawy, konferencje naukowe oraz prezentacje m.in. w ramach Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych czy spotkań z kinem o żydowskich wątkach.

80. rocznica Akcji Reinhardt stanie się także motywem przewodnim X edycji konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi. Obraz prześladowań Żydów w relacjach polskich sąsiadów w 80. rocznicę Akcji Reinhardt”.

Otwarty w 2013 r. w Chmielniku w powiecie kieleckim Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” to instytucja dokumentująca i rozpowszechniająca kulturę oraz tradycję żydowską Kielecczyzny. Placówka funkcjonuje w odnowionej synagodze, której wnętrze zaaranżowano w nowatorski sposób, z wykorzystaniem multimediów. Misją placówki jest przypominanie wkładu Żydów z blisko stu miejscowości Kielecczyzny w historię regionu.

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także