Obniżka akcyzy na paliwo, VAT-u na gaz i prąd oraz dodatek do 1000 zł. Są szczegóły tarczy antyinflacyjnej - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Obniżka akcyzy na paliwo, VAT-u na gaz i prąd oraz dodatek do 1000 zł. Są szczegóły tarczy antyinflacyjnej

Od 20 grudnia na pięć miesięcy akcyza na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej, wdrożymy też rozwiązania dot. opłaty emisyjnej – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

„Aby złagodzić, zamortyzować, zbuforować ten wzrost inflacji robimy to, co w naszych rękach, w naszej mocy, żeby ludziom łatwiej byłoby przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję, że zamortyzuje to uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, w przyszłości w kolejnych kwartałach podejmiemy kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków: cen paliw, cen energii i cen żywności” – mówił szef rządu.

Szef rządu zapowiedział szczegóły obniżki cen paliw.

„Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez to, na co państwo ma wpływ: po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Po drugie, od 1 styczna 2022 r. do 31 maja 2022 r., też na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. I także wdrożymy rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na pięć miesięcy” – powiedział.

„Te wszystkie działania razem, po stronie państwa – bo nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe, koncerny naftowe – doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach – mam nadzieję, że ok. 20 nawet do 28-30 groszy” – mówił Morawiecki.

Rząd wprowadzi obniżkę podatku VAT na gaz ziemny do 8 proc. z 23 proc. – powiedział  premier Mateusz Morawiecki przedstawiając założenia Tarczy Antyinflacyjnej.

„Wprowadzamy obniżkę stawki VAT na gaz ziemny z poziomy 23 proc. na poziom 8 proc.” – powiedział premier. Dodał, że jest to ukłon w stronę tych wszystkich, potrzebują wsparcia ze strony państwa i dotyczy to całego społeczeństwa.

Wprowadzamy specjalny dodatek osłonowy wartości od 400 do nawet ponad 1000 zł, który będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 r. – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że z dodatku skorzysta ponad 5 mln gospodarstw domowych.

Jak mówił podczas czwartkowej konferencji szef rządu, dodatek osłonowy, kompensacyjny, będzie wprowadzony celem bezpośredniego wsparcia rodzin.

„To jest taki rządowy dodatek wyrównawczy” – wskazał premier. Dodał, że ma to związek m.in. ze wzrostem cen żywności.

Jak przekazał, rząd zastanawiał się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe. „KE ma inne zasady. Nie zgadza się na tego typu działania. Gdyby była zgoda po stronie KE, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe I półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody póki co nie ma” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wyjaśnił, że w związku z tym zostanie wprowadzony „możliwy do zastosowania mechanizm o charakterze dodatku osłonowego, kompensacyjnego, który uwzględnia jak gdyby tę obniżkę podatku VAT, gdyby ona była do zera na artykuły żywnościowe”.

„Wprowadzamy go poprzez dopłaty dla osób według kryteriów dochodowych, które są ściśle określone” – wskazał premier.

Wyjaśnił, że ten specjalny dodatek „będzie o wartości od 400 do nawet ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego” – inny dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, a inny dla pięcio- czy sześcioosobowego. Dodatek ma być wypłacany w dwóch ratach w 2022 r. Jak powiedział Morawiecki, z tego dodatku skorzysta ponad 5 mln gospodarstw domowych.

Premier poinformował również, że od stycznia 2022 roku na trzy miesiące obniżona zostanie stawka VAT na energię elektryczną. „Ale także w kontekście powstrzymania cen, spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będziemy wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu i certyfikatami zielonymi” – kontynuował.

Łącznie wszystkie nasze działania antyinflacyjne to koszt ok. 10 mld zł – poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że od stycznia 2022 roku na trzy miesiące obniżona zostanie stawka VAT na energię elektryczną.

„Te wszystkie działania, które będą kosztami poniesionymi przez budżet państwa powodują, że w kieszeniach obywateli zostanie więcej środków. Łącznie wszystkie nasze działania to pakiet dziś ok. 10 mld zł” – powiedział szef rządu podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Podkreślił, że pakiet antyinflacyjny „składa się przede wszystkim z zasadniczych obniżek podatków”. „Tak, jak realizowaliśmy i zrealizowaliśmy tarczę antykryzysową, tak dziś realizujemy i zrealizujemy tarczę antyinflacyjną” – zadeklarował.

 

Przeczytaj także