Od soboty kontrole autokarów przewożących dzieci na ferie - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Od soboty kontrole autokarów przewożących dzieci na ferie

W poniedziałek uczniowie świętokrzyskich szkół rozpoczynają zimowe ferie. Od soboty przez dwa tygodnie policjanci i inspektorzy transportu drogowego kontrolować będą autokary przewożące dzieci na wypoczynekOd soboty rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o kontrole autokarów wyjeżdzających z dziećmi na zimowy wypoczynek. W Kielcach punkt kontroli zorganizowano przy stadionie piłkarskim przy ulicy Ściegiennego. Będzie czynny do 30 stycznia w godz. 6-10.

„Kontrole polegają na sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu, szczególnie hamulców, wycieki płynów, stan wycieraczek, ogumienia. Sprawdzać będziemy także dokumentację kierowcy, czyli jego uprawnienia, przeglądy techniczne, wyposażenie autokaru i stan psychofizyczny kierowcy” – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej komendant wojewódzki policji w Kielcach nadinsp. Jarosław Kaleta.

Podczas kontroli funkcjonariusze i inspektorzy zwracać będą szczególną uwagę na tachografy. „Zarówno na prawidłowe działanie tachografów, jak i na czas pracy kierowcy. Podczas kontroli będziemy się koncentrować nie tylko na stanie technicznym pojazdu, który jest oczywiście bardzo ważny, ale też na tym, czy kierowca przestrzega norm czasu pracy” – podkreśliła zastępca wojewódzkiego inspektora transportu drogowego Agata Wiśniowska. Dodała, że oprócz stałego punktu kontroli, będą także kontrole na drogach regionu.

„Policja i inspekcja transportu drogowego będzie kontrolować przewoźników wykonywujących przewozy osób, w szczególności te autokary, którym będą podróżować dzieci na zimowy wypoczynek” – powiedziała Wiśniowska.

W 2019 roku w punkcie zlokalizowanym przy ulicy Ściegiennego przeprowadzono sto kontroli autokarów, a w ubiegłym roku już blisko 270. „Inspektorzy transportu drogowego i policjanci nie ujawnili niedociągnięć, które by dyskwalifikowały możliwość wyjazdu autokarów z dziećmi na ferie zimowe. To ten wymierny efekt naszych działań” – podkreślił nadinsp. Kaleta. Dodał, że kontrole autokarów będą mogły być przeprowadzane w całym regionie. Organizatorzy wyjazdu, ewentualnie rodzice, powinni się wcześniej skontaktować w tej sprawie z najbliższą jednostką policji.

„Ta akcja jest przeprowadzana od wielu lat i przynosi efekty. Praca policjantów i inspektorów transportu drogowego sprawia, że dzieci i młodzież w bezpieczny sposób spędzają ten zimowy wypoczynek” – powiedział podczas konferencji wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Od poniedziałku ferie zimowe poza uczniami z woj. świętokrzyskiego rozpoczną również dzieci i młodzież z woj. kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

Autor: Janusz Majewski

Przeczytaj także