Ostrowiec Świętokrzyski/ Ogłoszono przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 754 - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Ostrowiec Świętokrzyski/ Ogłoszono przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 754

Przeczytaj także

fot. UM Ostrowiec Świętokrzyski

Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 754 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Projekt został dofinansowany z Programu Inwestycji Strategicznych w kwocie prawie 89 mln złotych.

Jak poinformował w piątek Jerzy Wrona, dyrektor ŚZDW zadanie obejmie kompleksową przebudowę około dwukilometrowego odcinka drogi od mostu na Alei 3 Maja, do skrzyżowania z Aleją Jana Pawła II wraz z budową nowego mostu przez rzekę Kamienną. Przebudowane zostanie siedem skrzyżowań. Powstanie około czterech kilometrów tras rowerowych i chodników. Według harmonogramu umowa z wykonawcą ma zostać podpisana w maju.

Radna sejmiku województwa świętokrzyskiego Magdalena Zieleń podkreśliła podczas konferencji prasowej, że budowa drogi będzie możliwa „dzięki ogromnemu uporowi i współpracy lokalnych samorządowców i parlamentarzystów”.

W ocenie posła Andrzeja Kryja (PiS) „to, co rok temu wydawało się niemożliwe, dzisiaj staje się coraz bardziej realne”. „Są fundusze, projekt i otwarta furtka do tego, aby wyłonić wykonawcę i przystąpić do prac” – zaznaczył parlamentarzysta.

Marszałek województwa świętokrzyskiego poinformował w piątek, że budowa nowych połączeń drogowych jest jednym z priorytetów samorządu województwa. Wskazał, że oprócz przebudowy drogi wojewódzkiej 754 w Ostrowcu Świętokrzyskim w planach jest także budowa wschodniej obwodnicy Starachowic. W jej ramach powstanie m.in. wiadukt nad rzeką Kamienna oraz linią kolejową 25.

„Północna cześć naszego województwa zyska istotne połączenia drogowe i mostowe. Staramy się, aby inwestycje były realizowane nie tylko ze środków budżetowych regionu, pozyskujemy dofinansowania z programów zewnętrznych – w wypadku drogi wojewódzkiej 754 będzie to wsparcie na poziomie prawie 89 mln złotych z programu Polski Ład” – wskazał marszałek.

Prace budowlane mają zostać zrealizowane w 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Ostrowiec Świętokrzyski to drugie po Kielcach pod względem wielkości miasto regionu (ok. 70 tys. mieszkańców). Jest ośrodkiem przemysłu hutniczego, na jego terenie znajduje się podstrefa Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także