Ostrzeżenie IMGW przed burzami z gradem i podtopieniami - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Ostrzeżenie IMGW przed burzami z gradem i podtopieniami

Przeczytaj także

Burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu i grad, mogą wystąpić w poniedziałek po południu w woj. świętokrzyskim. Synoptycy IMGW przestrzegają, że na rzekach może dojść do gwałtownego wzrostu poziomu wody i podtopień.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w poniedziałek od godziny 14 w woj. świętokrzyskim mogą występować burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami może pojawić się grad.

Ostrzeżenie pierwszego drugiego stopnia obowiązuje dla całego regionu do północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych oszacowano na 80 proc.

Przed gwałtownymi burzami przestrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Mieszkańcy województwa otrzymali SMS z ostrzeżeniem pogodowym. Centrum przypomina, aby zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr i przygotować się na możliwe przerwy w dostawie prądu.

IMGW prognozuje również, że w związku z burzami na rzekach mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenie dotyczy zlewni: Wisły, Nidy, Czarnej Nidy, Pilicy, Świśliny, Kamiennej, Mierzawy, Koprzywianki, Czarnej oraz Wiernej Rzeki.

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także