Przeczytaj także
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza przedsiębiorców na dyżur eksperta, który odbędzie się we wtorek 16 maja w Kieleckim Parku Technologicznym. Przedstawiciel PARP poinformuje m.in. w jaki sposób instytucja wychodzi naprzeciw firmom, które znajdują się w okresowych trudnościach i co ma im do zaoferowania w obecnym czasie.
Jak zauważa PARP, ostatnie kilkanaście miesięcy to trudny czas dla przedsiębiorców, a problemem są rosnące koszty zarządzania własnym i często rodzinnym biznesem. Podkreślono, że duży wpływ na sytuację wywarła pandemia koronawirusa, wojna na Ukrainie, a także powiązana z tym wszystkim inflacja i gwałtowny wzrost opłat za media.
– Na szczęście jednak zarówno Polska, jak i cała Unia Europejska dostrzega ryzyko tego rodzaju problemów, konstruując i wdrażając w życie wiele programów i rozwiązań prawnych. Ich idea jest taka, by wspomagać podmioty gospodarcze już na etapie pierwszych trudności, zapobiegając poważniejszym konsekwencjom kryzysu – czytamy w oficjalnym komunikacie.
Zwrócono uwagę, że informacje na temat możliwych dofinansowań z Funduszy Europejskich, czy też pomocy w ramach Wczesnego Systemu Ostrzegania, są w tym momencie kluczowe dla każdego biznesmena i dlatego też warto wziąć udział w spotkaniu z ekspertem.
– Rozwiązania wdrażane w związku z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) numer 2019/1023 w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, umorzenia długów i zakazów prowadzenia działalności oraz w sprawie środków zwiększających skuteczność postępowań dotyczących restrukturyzacji, niewypłacalności i umorzenia długów tzw. Dyrektywa Drugiej Szansy są sposobem na przetrwanie trudnego okresu przez przedsiębiorstwa zmagające się z przejściowymi trudnościami gospodarczymi – przekazuje PARP.
Dodano także, że w przypadku konieczności likwidacji firmy omawiane sposoby umożliwiają przeprowadzenie procesu w sposób możliwie sprawny i jak najmniej bolesny dla przedsiębiorcy.
– W ramach obowiązujących przepisów prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego oraz instrumentów Polityki Nowej Szansy 2.0. dostępnych jest wiele rozwiązań Dyrektywy wspierających polskie firmy w kryzysie. Ich sytuacji wychodzą też naprzeciw nabory do programów nie wymagających wkładu własnego, a także nowe rozwiązania wdrażane przez ustawodawcę i przez rząd – napisano w komunikacie.
Podczas spotkania obecny będzie dyrektor Biura Regionalnego PARP w Poznaniu Maciej Flieger oraz starszy specjalista ds. Systemu Wczesnego Ostrzegania Rafał Stachowiak. Dyżur zaplanowano na wtorek 16 maja w Kieleckim Parku Technologicznym w godzinach 12:00 – 16:00 (ul. Olszewskiego 6, sala Helsinki). Zaproszeni są nie tylko przedsiębiorcy, ale też wszyscy zainteresowani tematyką restrukturyzacji, czy też instrumentami wsparcia dla firm w kryzysie. Na konsultację można też umówić się pod numerem telefonu 508-278-872 lub pod adresem e-mail: [email protected].