Pierwsza edycja Akademii Świadomego Rodzica dobiegła do końca. Na wiosnę zapowiadają spotkania ''w realu'' - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Pierwsza edycja Akademii Świadomego Rodzica dobiegła do końca. Na wiosnę zapowiadają spotkania ”w realu”

Akademia Świadomego Rodzica to pierwszy tego typu projekt zrealizowany z Budżetu Obywatelskiego. Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej Kalejdoskop w ramach Akademii zorganizowało 8 spotkań dla rodziców o bardzo zróżnicowanej tematyce. O akcji rozmawiamy z jej inicjatorem Radnym Michałem Braunem.

Skąd pomysł na taką inicjatywę?

Wraz z żoną mamy dwie małe córeczki. Kiedy urodziła się pierwsza szybko zrozumieliśmy, że wychowanie dziecka i opieka nad nim to największe i najważniejsze wyzwanie w życiu, do którego nikt nas nie przygotował. W szkole uczyliśmy się o przebiegu bitew sprzed setek lat i budowie pantofelka, a nie dostaliśmy wiedzy kluczowej dla naszej przyszłości. Stąd pomysł akademii dla rodziców, spotkań i warsztatów z ekspertami. Od początku chcieliśmy, żeby spotkania były prowadzone przez ekspertów z praktycznym doświadczeniem – głównie młodych rodziców na tematy które wskażą nam kielczanie. W zeszłym roku udało się wygrać głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego, a w tym roku Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej Kalejdoskop wygrało konkurs na prowadzenie Akademii.

Jaki jest cel Akademii Świadomego Rodzica?

Podniesienie wiedzy o rodzicielstwie, zainteresowanie tematami związanymi z wychowaniem, podejściem do dziecka, ale także opieką nad nim. Spotkania były kierowane zarówno do rodziców jak i przyszłych rodziców. Jedno ze spotkań było szczególnie przeznaczone dla ojców. Chcieliśmy wspólnie przekonać, że rodzicielstwo nie wygląda jak retuszowane zdjęcia z instagrama i każde z nas – rodziców – mierzy się z wieloma wyzwaniami, których nie trzeba się wstydzić ale siegnąć po wiedzę i doświadczenie jak sobie z nimi radzić.

Skąd taki wybór prelegentów? Jaki był klucz doboru?

W Kielcach bardzo mocno działa facebookowa grupa „Mama w mieście Kielce” skupiająca tysiące mam. Ja oczywiście nie mam do niej dostępu, ale moja żona i dziewczyny ze stowarzyszenia Kalejdoskop w grupie przeprowadziły konsultacje w ramach których mamy zgłaszały interesujące je tematy. W ten sposób powstał bardzo ciekawy miks zagadnień od pielęgnacji noworodka przez psychologię, rodzicielstwo blisko natury, Montessori i inne. Większość prelegentów to ludzie ze świętokrzyskiego, ale gościliśmy też znanych blogerów – Marcina Perfuńskiego supertata.tv oraz Ksenię Potępę autorkę książki i strony „Nie mogę bo trzymam dziecko”.

Jakie korzyści płynęły z prelekcji dla rodziców?

Rodzice aktywnie brali udział w spotkaniach, dzięki temu że były online to w relacjach na żywo uczestniczyło nawet sześćdziesiąt osób, ale w kolejnych dniach materiały wyświetlane były kilkaset razy. Padło wiele ważnych pytań do naszych prowadzących. Jestem przekonany, że spotkania otwierały oczy na wiele wyzwań i pokazywały nowoczesnej podejście do rodzicielstwa.

Czy planujecie kolejne wydarzenia parentingowe?

Przez pandemię nieudało nam się zrealizować spotkań „w realu” – wszystko było on-line. Zabrakło miejsca np.: na integrację między rodzicami czy też praktyczne warsztaty. Z Akademią wrócimy na wiosnę kiedy poluzowane zostaną obostrzenia. Nasi prelegenci przeprowadzą warsztaty, ale zorganizujemy także spotkania integracyjne. Już zgłosiło się do nas kilka osób, które wolontariacko chcą poprowadzić kolejne ciekawe zajęcia dla rodziców.

Do końca roku na profilu POR-Przestrzeń Otwarta Rodzicom mozna obejrzeć jeszcze wszystkie spotkania. Bardzo do tego zachęcam!