Pierwsze w Kielcach konsultacje społeczne przy inwestycji w ramach lex deweloper [WIZUALIZACJE] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Pierwsze w Kielcach konsultacje społeczne przy inwestycji w ramach lex deweloper [WIZUALIZACJE]

Przeczytaj także

KGKG Sp. z o.o. planuje budowę obiektu mieszkalno-usługowego przy ulicy Warszawskiej w ramach tak zwanej ustawy lex deweloper. Jednak zanim do niej dojdzie, zamierza przeprowadzić zakrojone na szeroką skalę, otwarte konsultacje społeczne. To zupełna nowość i przełom w kontaktach pomiędzy deweloperem a mieszkańcami sąsiadujących z inwestycją nieruchomości.  

Ustawa lex deweloper obowiązuje od ponad  trzech lat i w założeniu przepisy miały usprawnić proces wydawania decyzji administracyjnych potrzebnych do realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych. Z tej ścieżki prawnej chcą skorzystać inwestorzy planujący budowę obiektu „Warszawskie Wzgórze”, który ma powstać na działce po dawnym PKO Banku Polskim przy ul. Warszawskiej 139/141. 

DIALOG Z SĄSIADAMI INWESTYCJI 

Według koncepcji przygotowanej przez pracownię Tera Group przy ulicy Warszawskiej niedaleko skrzyżowania z ulicą Turystyczną miałby powstać 11-kondygnacyjny budynek mieszkalny z lokalami usługowymi na parterze i parkingiem podziemnym. Obiekt o wysokości do 33 metrów pomieściłby 80 mieszkań i 8 lokali usługowych. 

To, co odróżnia inwestycję przy Warszawskiej od wielu innych realizowanych na terenie miasta, również tych realizowanych w ramach lex deweloper, to fakt, że inwestor oficjalnie informuje o swoich zamiarach. Aktywnie podejmuje także dialog z mieszkańcami okolicznych bloków, spółdzielnią mieszkaniową i radnymi. Pierwsze spotkania już się odbyły, dlatego też nikt nie zostanie zaskoczony nagłym i niespodziewanym rozpoczęciem prac budowlanych. 

– Bardzo zależy nam na dobrym sąsiedztwie i dobrych relacjach z mieszkańcami sąsiednich bloków. Naszą inwestycję ma charakteryzować otwartość, wrażliwość na opinie sąsiadów i wzajemny szacunek, dlatego zaczynamy od rozmów, a nie działania metodą faktów dokonanych – mówi Paweł Żeleźniewicz, prezes spółki Kopalnia Granitu Kamienna Góra, która jest współinwestorem „Warszawskiego Wzgórza”.

Jak podkreśla, planowana inwestycja uzupełni i poprawi przestrzeń urbanistyczną fragmentu ulicy Warszawskiej poprzez harmonijne połączenie z istniejącą tkanką. Dodatkowo projektowany obiekt swoimi gabarytami i jakością architektury nawiąże do sąsiedniej zabudowy na tym obszarze. 

– Zorganizujemy otwarte spotkanie dla mieszkańców osiedla, na którym przedstawimy naszą inwestycję i wysłuchamy opinii przyszłych sąsiadów. Niebawem mieszkańcy otrzymają od nas zaproszenia – informuje Paweł Żeleźniewicz. 

Spotkanie z mieszkańcami Osiedla Uroczysko jest planowane na piątek, 16 grudnia. 

SPOTKANIA Z RADNYMI I SPÓŁDZIELNIĄ MIESZKANIOWĄ 

Przed spotkaniem z mieszkańcami odbyły się już pierwsze rozmowy z zarządem Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która administruje okolicznymi blokami. W efekcie inwestor uwzględnił opinie przekazane przez Spółdzielnię i wprowadził istotne zmiany do pierwotnego projektu. Modyfikacje zgodne z oczekiwaniami Spółdzielni dotyczą między innymi zmniejszenia terenu inwestycji o 163 metry kwadratowe, redukcji liczby mieszkań z 87 do 80, a także wyznaczenia drugiego zjazdu dla samochodów.   

W piątek, 9 grudnia inwestor wziął udział w posiedzeniu Komisji Ładu Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami Rady Miasta Kielce. Na spotkaniu z  radnymi przedstawiono założenia urbanistyczno-architektoniczne przedsięwzięcia. 

– Chcemy, żeby nasze zamiary były przejrzyste i jasne od samego początku aż do sfinalizowania inwestycji. To przełomowe podejście do inwestycji deweloperskich w Kielcach i mam nadzieję, że swoim działaniem wyznaczymy nowe standardy. Wspólnotowe podejście i harmonijne współżycie są niezwykle ważne, gdyż wszyscy razem odpowiadamy za rozwój naszego miasta – podsumowuje Paweł Żeleźniewicz, prezes KGKG Sp. z o.o. 

Radni zgromadzeni na Komisji Ładu Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami zapoznali się z projektem inwestycji i działaniami konsultacyjnymi podjętymi do tej pory przez inwestora i jego pełnomocników. Zmiany w projekcie, wdrożone po pierwszych rozmowach ze Spółdzielnią mieszkaniową, zaprezentował Konrad Śmierzyński, architekt i prezes zarządu Tera Group. 

– Naszą ideą jest jawność rozmowy inwestorów ze społeczeństwem. Konsultacje społeczne to jedyne rozwiązanie pozwalające na skuteczną realizację inwestycji w ramach lex deweloper. Robimy wszystko, żeby i wilk był syty, i owca cała – podkreślił Konrad Śmierzyński.

Radni mieli okazję zapytać o nurtujące ich kwestie, związane na przykład z ustaloną przez inwestora z MZD przebudową najbliższego skrzyżowania, zawrotki i fragmentu drogi. Pytano także o sposoby informowania mieszkańców o spotkaniach i działaniach dewelopera oraz wysunięto propozycję zagospodarowania przez inwestora zielonego skwerku pomiędzy budowanym obiektem a najbliższym blokiem. 

– Dziękujemy, że państwo jako pierwsi wyszli z taką inicjatywą konsultacji. Widać, że pozwoliło to rozładować pewne napięcia już na tym wstępnym etapie planowania inwestycji – podsumował radny Dariusz Kisiel. 

Ponadto członkowie komisji zadeklarowali obecność na piątkowym spotkaniu z mieszkańcami. 

Przeczytaj także