Pierwszy woonerf na Staszica? Tak zagłosowali mieszkańcy Kielc - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Pierwszy woonerf na Staszica? Tak zagłosowali mieszkańcy Kielc

Przeczytaj także

557 mieszkańców zagłosowało w ankiecie, która dotyczyła powstania woonerfów w Kielcach. Chodzi o przestrzeń łączącą w sobie funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca do integracji. Wybierano spośród 11 lokalizacji, gdzie mogłyby zostać wprowadzone zmiany.

Głosowanie rozpoczęło się 18 września na stronie Idea Kielce. Ankieta trwała do poniedziałku. Najwięcej osób zaznaczyło ulicę Staszica (106 głosów), na drugim miejscu znalazła się Warszawska (94 głosów), a podium zamknęła Bodzentyńska (91 głosów). Poza wymienionymi lokacjami, ludzie mogli wybierać między ulicą Leonarda, Małą, Piotrkowską, Dużą, Orlą, Głowackiego, Słowackiego (od placu Wolności), a także Hipoteczną. Mieszkańcy wyrażali też swoje zdanie za pomocą komentarzy.

O wynikach wypowiedziała się zastępczyni prezydenta Kielc, Agata Wojda. Zwróciła przy tym uwagę na małą liczbę osób, które wzięły udział w ankiecie.

– W skali liczby mieszkańców naszego miasta to nie jest duża liczba, ale mamy przekonanie, że osoby które wzięły udział w ankiecie zrobiły to w pełni świadomie. Wyniki wyraźnie wskazały 3 ulice, ale w wielu komentarzach pojawiały się opinie, że właściwie wszystkie propozycje mają potencjał do tworzenia przyjaznych ulic i projektowania przyjaznej przestrzeni publicznej. Mieszkańcy widzą dużą szansę w rozwoju centrum miasta. Nasza propozycja to przecież nie tylko estetyczna zmiana, ale też szansa na społeczne i gospodarcze ożywienie Śródmieścia – twierdzi Agata Wojda.

Co dalej z woonerfami? Władze miasta zamierzają powoli przyzwyczajać kielczan do nowych rozwiązań.

– Po wskazaniach mieszkańców chcemy przygotować w przyszłym roku kilka koncepcji zagospodarowania ulic, zaprezentować je ludziom i podyskutować o praktycznym zastosowaniu takich rozwiązań. Myślę, że bardzo dobrym elementem dyskusji jest prototypowanie przestrzeni i pokazywanie praktycznych rozwiązań w terenie – dodaje zastępca prezydenta.

Woonerfy to przede wszystkim ułatwienie dla pieszych i eliminacja w znacznym stopniu samochodów na danej ulicy. W tej strefie obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Prędkość dopuszczalna to 20 km/h, a piesi i rowerzyści mają bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami mechanicznymi i mogą poruszać się całą szerokością jezdni. Woonerfy charakteryzują się zwiększoną ilością zieleni i elementów małej architektury, a także dają duże pole do manewru restauratorom, bowiem dzięki nim jest więcej miejsca na ustawienie ogródków restauracyjnych. Przypomnijmy, że 18 września na ulicy Głowackiego przeprowadzono test omawianych rozwiązań. Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Przeczytaj także