PiS w koalicji z Wentą? Dlaczego Platforma nie wystawiła kandydata? Echa odwołania Suchańskiego - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

PiS w koalicji z Wentą? Dlaczego Platforma nie wystawiła kandydata? Echa odwołania Suchańskiego

– Kierowanie radą miasta w Kielcach przez przewodniczącego klubu PiS to dla nas sytuacja niekomfortowa. Prawo i Sprawiedliwość stało się największym beneficjentem konfliktu między dotychczasowym szefem rady miasta a prezydentem Kielc – mówi Artur Gierada, szef PO w woj. świętokrzyskim.

We wtorek późnym wieczorem podczas nadzwyczajnej sesji kieleckiej rady miasta z funkcji przewodniczącego został odwołany Kamil Suchański (Bezpartyjni i Niezależni). Wniosek, który złożyli radni PiS, w tajnym głosowaniu poparło 21 z 25 radnych. Miejsce Suchańskiego zajął Jarosław Karyś, szef klubu PiS. Był jedynym kandydatem do pełnienia tej funkcji. Poparło go 17 radnych.

„Niewątpliwie wszyscy, którzy nie są wyborcami Prawa i Sprawiedliwość mogą czuć się zawiedzeni wyborem na przewodniczącego w Kielcach członka PiS. My dzisiaj możemy tylko patrzeć, jak będzie dalej wyglądała sytuacja i dalsze koalicje” – powiedział PAP Artur Gierada, szef PO w woj. świętokrzyskim.

Zapewnił, że PO dalej jest w koalicji z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą. „Będziemy się przyglądać, czy nie ma zacieśnienia stosunków między nim a Prawem i Sprawiedliwością” – dodał.

PiS w koalicji z Wentą?

Taką możliwość wyklucza Jarosław Karyś. „Wszelkie głosy, w których sugeruje się, że zawarliśmy koalicję z prezydentem są nieprawdziwe” – powiedział. „Niewątpliwie wykorzystaliśmy fakt, że konflikt między prezydentem, a byłym przewodniczącym był tak duży, że udało nam się skłonić do zmian przedstawicieli także innych klubów” – podkreślił.

Karyś zwrócił uwagę, że sposób prowadzenia obrad przez Suchańskiego był nie do zaakceptowania, co potwierdziło głosowania ws. jego odwołania. „Jako przewodniczący będę się starał być bardziej neutralny” – powiedział Karyś.

Suchański był przewodniczącym Rady Miasta Kielce od początku kadencji. Startując w wyborach samorządowych w 2018 r. był sojusznikiem Bogdana Wenty. Po sukcesie wyborczym ich drogi się rozeszły, a Suchański stał się głównym oponentem Wenty, zarzucając mu m.in. „brak realizacji programu wyborczego”.

Platforma oczekuje wyjaśnień od Michała Brauna

Szef świętokrzyskiego PO ocenił, że niewystawienie kandydata z ich klubu w wyborach na przewodniczącego było błędem. „Skoro doszło już do odwołania przewodniczącego, to bez wątpienia powinniśmy kandydata na przewodniczącego zaproponować” – zaznaczył. Zapowiedział, że będzie oczekiwał w tej sprawie wyjaśnień od przewodniczącego klubu KO Michała Brauna.

O tym jak będzie się układać współpraca między radą miasta po zmianach w prezydium, a prezydentem Kielc będzie się można przekonać podczas czwartkowej sesji. W porządku obrad znalazł się projekt uchwały klubu Bezpartyjni i Niezależni o przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydenta Kielc. „Pan Bogdan Wenta nie jest prezydentem, z którego można by być zadowolonym, ale nie chcielibyśmy podejmować takich decyzji przed sesją absolutoryjną” – powiedział Karyś. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga


Przeczytaj także