PKP PLK zmodernizują 14 przystanków kolejowych w regionie, a w całym kraju ponad 200 - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

PKP PLK zmodernizują 14 przystanków kolejowych w regionie, a w całym kraju ponad 200

Przeczytaj także

Fot. Urząd Wojewódzki

PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizują 14 przystanków w regionie – poinformowały władze spółki podczas piątkowej konferencji prasowej w Kielcach. W całym kraju modernizacja obejmie ponad 200 przystanków.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w piątek w Kielcach umowę na zaprojektowanie i przebudowę przystanku kolejowego w Brzezinach, który ma poprawić dostęp do kolei na linii z Kielc do Buska-Zdroju. W przyszłym roku podróżni skorzystają z dwóch nowoczesnych peronów o długości 15 m, odpowiednio wysokich, aby ułatwić wsiadanie do pociągów.

„Cała infrastruktura będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na peronach będą ławki, wiaty peronowe i tablice informacyjne. Nawierzchnia peronów będzie zróżnicowana, wyposażona m.in. w linie prowadzące, ułatwiające poruszanie się osobom niedowidzącym. W sąsiedztwie wybudowany zostanie także parking dla kierowców i rowerzystów. Dopełnieniem inwestycji będą energooszczędne latarnie z oświetleniem w technologii LED” – powiedział PAP Grzegorz Łukasik, dyr. Zakładu Linii Kolejowych w Kielcach.

Całkowita wartość inwestycji wyniesie ponad 4,5 mln zł. Pieniądze ma modernizację przystanku w Brzezinach pochodzą z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

„Program ten przeciwdziała wykluczeniu komunikacyjnemu, promuje ekologiczne środki transportu oraz wspiera polską gospodarkę. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł” – podkreślił prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel. Dodał, że środki te zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

„W woj. świętokrzyskim podróżni już korzystają z efektów programu m.in. we Włoszczowicach, Dębskiej Woli, Małogoszczu i Rykoszynie. Kolejne prace obejmą przystanki m.in. w Szczukowskich Górkach, Piekoszowie, Ludyni i Podchojnach. W sumie w regionie budowa nowych lub modernizacja istniejących przystanków obejmie 14 lokalizacji” – zaznaczył Merchel.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreślił, że podobne rządowe programy mają na celu przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu. „Najwięcej środków idzie oczywiście na połączenia drogowe. Kolej jest uzupełnieniem ciągów komunikacyjnych. Modernizacja przystanku w Brzezinach ma duże znaczenie nie tylko dla mieszkańców regionu świętokrzyskiego, bo docelowo ta linia kolejowa z Kielc ma być przedłużona aż do Tarnowa” – powiedział Koniusz.

Obecni na spotkaniu wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka i senator Krzysztof Słoń podkreślali, że kolejne inwestycje w infrastrukturę kolejową w regionie wpłyną na poprawę komfortu podróżnych i skrócą czas podróży.

Cytowany w komunikacie PKP PLK wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel zaznaczył, że modernizacje przystanków kolejowych mają ułatwić korzystanie z kolei mieszkańcom nie tylko dużych miast, ale także mniejszych miejscowości.

„W Brzezinach, podobnie jak w Dębskiej Woli czy Małogoszczu, program przystankowy zbliży kolej do okolicznych mieszkańców. Dzięki tym inwestycjom ułatwiamy korzystanie z tego ekologicznego środka transportu. W skali kraju podobne efekty uzyskamy w przeszło 200 lokalizacjach” – poinformował Bittel.

Władze spółki PKP PLK zapewniły podczas piątkowej konferencji prasowej, że z tych 200 przystanków, ponad 90 proc. będzie gotowych do użytkowania do końca 2024 roku. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

Przeczytaj także