PKP PODAJE SZCZEGÓŁY PRZEBUDOWY DWORCA KOLEJOWEGO. CHCĄ PODKREŚLIĆ HISTORYCZNY WYGLĄD - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

PKP PODAJE SZCZEGÓŁY PRZEBUDOWY DWORCA KOLEJOWEGO. CHCĄ PODKREŚLIĆ HISTORYCZNY WYGLĄD

Kompleksowa przebudowa i dostosowanie obiektu do potrzeb wszystkich grup podróżnych – to główne założenia inwestycji na dworcu kolejowym w Kielcach. PKP ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych; zakończenie inwestycji planowane jest na I połowę 2023 r.

Dzięki planowanej modernizacji dworzec w Kielcach zyska nowe oblicze. Elewacja zostanie odwzorowana w pełnej zgodności z oryginałem, co podkreśli historyczny wygląd obiektu i jego reprezentacyjny charakter. Spore zmiany planowane są wewnątrz budynku.

„Na parterze zlokalizowana zostanie poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z dziećmi. W bocznej części hali znajdą się cztery kasy biletowe i centrum obsługi pasażera. W budynku pojawi się też przestrzeń pod dwa biletomaty oraz bankomaty i automaty vendingowe. Te ostatnie będą stanowić uzupełnienie dla oferty lokali komercyjnych, które zaplanowano na dworcu. Układ hali zaprojektowano w sposób umożliwiający bezkolizyjną obsługę pasażerów i przemieszczanie się użytkowników dworca z i do tunelu podziemnego oraz z miasta na peron” – podkreśliła Aleksandra Grzelak z Wydziału Komunikacji PKP S.A.

Powierzchnia na pierwszym i drugim piętrze zostanie zaadaptowana na nowoczesne pomieszczenia biurowe.

„Dzięki przebudowie dworzec kolejowy w Kielcach zyska nową jakość. Zachowanie jego oryginalnego wyglądu przy jednoczesnym wprowadzeniu rozwiązań na miarę XXI wieku sprawi, że budynek będzie nowoczesny, bardziej funkcjonalny i estetyczny. Właśnie w ten sposób powinny być prowadzone inwestycje” – zaznaczył Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Dzięki przebudowie dworzec zostanie unowocześniony i dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Znikną dotychczasowe przeszkody architektoniczne, a zamiast nich pojawią się pochylnie, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących czy tablica dotykowa z mapą dworca. Mieszkańcy i podróżni będą mogli skorzystać z wind, które ułatwią przemieszczanie się po budynku. Do potrzeb osób niepełnosprawnych zostaną dostosowane także kasy biletowe i toalety, a przed budynkiem pojawią się trzy miejsca parkingowe przystosowane do ich potrzeb.

Zamontowany zostanie monitoring oraz nowoczesne systemy zarządzania. Oprócz ochrony obiektu, o bezpieczeństwo podróżnych zadba Straż Ochrony Kolei, której komenda regionalna znajdzie się na dworcu.

Metamorfozę przejdzie najbliższe otoczenie dworca. Pojawi się tam 18 miejsc parkingowych (8 po południowej i 10 po północnej stronie budynku), a także wiata rowerowa na 12 jednośladów. „Zamontowane zostaną nowe ławki i kosze. Przy dworcu zaplanowano również dwa miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Jest to jedno z kilku ekologicznych rozwiązań w modernizowanym budynku. Na dachu dworca pojawią się panele fotowoltaiczne, a wewnątrz obiektu – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła” – zaznaczyła Grzelak.

Rozpoczęcie modernizacji dworca planowane jest na drugą połowę br., a zakończenie – w pierwszej połowie 2023 roku. Inwestycja będzie realizowana z dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Termin składania ofert w przetargu mija 22 lipca 2021 r. Autorem projektu przebudowy dworca jest pracowania architektoniczna Pas Projekt Sp. z o.o. (PAP)

Autor: Janusz Majewski


Przeczytaj także