Podpisano umowę na budowę trasy S74 Cedzyna – Łagów - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

 Podpisano umowę na budowę trasy S74 Cedzyna – Łagów

Przeczytaj także

Podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę trasy S74 między Cedzyną a Łagowem (Świętokrzyskie) – poinformowała w czwartek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach. 30-kilometrowy odcinek ma być przejezdny w pierwszym kwartale 2028 roku.

Jak przekazała w czwartek rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA Małgorzata Pawelec-Buras, S74 Cedzyna – Łagów z obwodnicą Łagowa to najdłuższy z sześciu realizowanych obecnie odcinków drogi, która skomunikuje Łódzkie, Świętokrzyskie i Podkarpacie.

„Zgodnie z podpisaną umową wyłoniony w przetargu wykonawca, Mota-Engil Central Europe, zaprojektuje i wybuduje drogę za ok. 1,1 mld zł w ciągu 39 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych. Nową trasą pojedziemy w I kwartale 2028 roku” – poinformowała rzeczniczka.

Skomunikowany z użytkowaną drogą S74 Kielce – Cedzyna i realizowaną Łagów – Opatów odcinek o długości około 30 km będzie biec głównie po nowym śladzie na północ od istniejącej DK74, tworząc obwodnicę Łagowa.

W ramach zlokalizowanej w powiecie kieleckim inwestycji zaplanowano budowę czterech węzłów drogowych (Radlin, Wola Jachowa, Makoszyn i Łagów), obwodu utrzymania drogi w Woli Jachowej oraz dwóch miejsc obsługi podróżnych w Górnie.

Zaprojektowanych i wybudowanych zostanie: 16 wiaduktów w ciągu S74 i nad drogą ekspresową, 13 mostów w ciągu drogi ekspresowej i innych dróg publicznych. Przewidziano przejście dla zwierząt typu zielony most i ponad 30 przepustów pełniących funkcje ekologiczne. Wybudowane zostaną drogi dojazdowe komunikujące tereny przyległe. Szczegółowe rozwiązania techniczne poznamy po opracowaniu przez wykonawcę projektu budowlanego i uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Pawelec-Buras zwróciła uwagę, że trwa realizacja sześciu odcinków S74 w województwie świętokrzyskim o łącznej długości ok. 104 km. Trwa także rozpatrywanie wniosku o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla ok. 70-kilometrowego odcinka S74 Opatów – Nisko. Ekspresowa trasa skomunikuje województwa: łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. Będzie stanowić także połączenie pomiędzy węzłami autostrad A1, A2, a realizowaną trasą S19 Via Carpatia. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także