Podpisano umowę na realizację S74 przez Kielce - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Podpisano umowę na realizację S74 przez Kielce

Przeczytaj także

Umowę na zaprojektowanie i budowę drogi S74 przez Kielce podpisano we wtorek w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzki. Kontrakt opiewa na ponad 713 mln zł. Odcinek ma mieć około 5 km długości i częściowo przebiegać w wykopie i tunelach.

Inwestycję zrealizuje Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor za 713,4 mln zł. Nowy odcinek drogi ekspresowej S74 połączy węzeł Kielce Zachód na skrzyżowaniu z drogą ekspresową S7 z węzłem Bocianek wybudowanym w ramach S74 Kielce – Cedzyna.

„Dzisiaj podpisywana jest umowa na projekt i budowę kluczowego odcinka wyprowadzającego ruch na zachód od Kielc. Droga ekspresowa nr 74 staje się faktem” – powiedział we wtorek w Kielcach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dodał, że „w ciągu kilku dni” zostaną ogłoszone przetargi na budowę wszystkich odcinków drogi S74 od Opatowa w kierunku północno-zachodnim do granicy z woj. łódzkim.

„Budujemy drogę ekspresową S74 biegnąca od południowego wschodu, węzła na Via Carpatia, przez okolice Sandomierza, Opatowa i Kielc do woj. łódzkiego. Droga będzie naturalną obwodnicą dla wielu miejscowości w regionie świętokrzyskim” – zaznaczył szef resortu infrastruktury.

Przypomniał, że realizacja inwestycji będzie możliwa, ponieważ w grudniu 2022 rząd przyjął Program Budowy Dróg Krajowych, w którym zapewniono finansowanie dla całego przebiegu S74 przez woj. świętokrzyskie.

Budowa kieleckiego odcinka S74 ma odseparować ruch tranzytowy od lokalnego dzięki przeprowadzeniu ciągu głównego trasy w przeważającej części w wykopie. Dla ruchu lokalnego zachowane zostaną wszystkie dotychczasowe połączenia komunikacyjne północ-południe, z uwzględnieniem ruchu pieszego.

Dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Strzelczyk podkreślił, że lokalne skrzyżowania usytuowane będą nad drogą ekspresową, w większości na dotychczasowym poziomie.

„To trudne, ambitne i skomplikowane zadanie. Mamy nadzieję, że dotrzymamy terminów” – zaznaczył.

W ramach inwestycji jest planowana budowa dwóch węzłów drogowych (Hubalczyków, Zagnańska) i dwóch tuneli. Dłuższy z nich, około półkilometrowy, planowany jest na odcinku sąsiadującym z zabudową osiedlową między ulicami Klonową a Warszawską. To odpowiedź na postulaty mieszkańców miasta. Planowana jest również m.in. budowa wiaduktu nad S74 w ciągu ul. Transportowców i ronda nad tunelem pod ul. Olszewskiego. Wzdłuż nowego odcinka zostanie wybudowana też droga rowerowa.

W podpisaniu umowy pomiędzy GDDKiA i wykonawcą uczestniczyli również świętokrzyscy parlamentarzyści oraz samorządowcy, którzy podkreślili, że budowa kieleckiego odcinka S74 zmieni układ komunikacyjny miasta, zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców, a ulice Łódzka i Jesionowa zostaną odciążone od ruchu tranzytowego.

Nowa droga będzie realizowana w systemie „projektuj i buduj”. Szczegółowe rozwiązania techniczne zostaną opracowane na etapie projektu budowlanego. Inwestycja będzie kontynuacją podjętych już działań w ramach S74 – budowy obwodnicy Opatowa oraz 16-kilometrowego odcinka Kielce – Mniów. (PAP)

autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także