Ponad 245 mln zł z budżetu państwa na wkład własny do projektów unijnych - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Ponad 245 mln zł z budżetu państwa na wkład własny do projektów unijnych

Przeczytaj także

Ponad 245 mln zł trafi z budżetu państwa do woj. świętokrzyskiego na dofinansowanie wkładu własnego niezbędnego do uruchomienia funduszy unijnych w ramach programu regionalnego na lata 2021-2027. Umowę w tej sprawie zawarto w czwartek w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Na mocy podpisanego w czwartek aneksu do Kontraktu Programowego dla Województwa Świętokrzyskiego region otrzyma środki z budżetu państwa w wysokości ponad 245 mln zł.

„Wsłuchując się w potrzeby samorządów lokalnych i dostrzegając potrzebę wsparcia beneficjentów, rząd zapewnił środki z budżetu państwa na dofinansowanie wkładu własnego do funduszy UE. To środki dodatkowe, które mają odciążyć budżety samorządów i organizacji pozarządowych” – powiedziała w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podpisana w czwartek umowa opiewa na kwotę o 47 mln zł większą niż w poprzedniej perspektywie finansowej. Marszałek Andrzej Bętkowski po podpisaniu aneksu podziękował za „wzorową współpracę” z MFiPR. „Dzięki temu procedury związane z wdrażaniem programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 przebiegają szybko, z korzyścią dla naszego województwa” – ocenił.

– To ogromne środki finansowe dzięki którym beneficjenci będą wnosili mniejszy wkład własny – podkreśla wicemarszałek Renata Janik. – W najbliższym czasie zostaną uruchomione środki i ogłoszone konkursy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego związane z instrumentami finansowymi, natomiast jeśli chodzi o Europejski Fundusz Społeczny, planowane są konkursy między innymi na świetlice środowiskowe.

Kwota przekazana przez MFiPR z przeznaczeniem na część wkładu krajowego dla projektów realizowanych w programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027 to środki z budżetu państwa, które będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ponad 116 mln zł) i Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (ponad 129 mln zł).

Po uzupełnieniu środków programu regionalnego pieniędzmi z budżetu państwa woj. świętokrzyskie będzie dysponować łącznie alokacją o wartości prawie 7 mld zł.

Środki z budżetu państwa mają wesprzeć realizację inwestycji w regionie świętokrzyskim, stanowiąc dodatkowy impuls rozwojowy dla wzmocnienia przedsiębiorczości, rynku pracy, badań naukowych, ochrony środowiska, włączenia społecznego, dostępności transportowej oraz rozwoju zrównoważonego terytorialnie.

Województwa w Polsce otrzymają z budżetu państwa ponad 8,7 mld zł. Zgodnie z planami, budżet wszystkich 16 programów regionalnych ma wzrosnąć do ponad 162,4 mld zł. Środki będą przekazane do dyspozycji marszałków, którzy według swoich kompetencji będą mogli dzielić tymi środkami w ramach wkładu własnego. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także