Powstaje nowa siedziba NFZ w Kielcach. Biurowiec będzie miał 7 kondygnacji - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Powstaje nowa siedziba NFZ w Kielcach. Biurowiec będzie miał 7 kondygnacji

Przeczytaj także

fot. Sylwia Godowska

Trwa budowa nowej siedziby świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Obiekt znajdzie się przy ulicy Langiewicza i będzie złożony z 7 – kondygnacyjnego biurowca oraz mniejszego budynku. Całkowity koszt inwestycji to 56,8 miliona złotych.

Jak zaznacza rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, pod koniec marca 2022 roku doszło do podpisania umowy z wykonawcą. Z kolei w drugiej połowie grudnia pozwolenie na budowę stało się prawomocne i jeszcze w tym samym miesiącu rozpoczęto prace ziemne. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada konsorcjum firm PBO Śląsk oraz WODPOL.

Powstająca siedziba NFZ ma zostać podzielona na dwie części. – Pierwszą z nich będzie 7 – kondygnacyjny biurowiec. Druga, 2 – kondygnacyjna część będzie przeznaczona dla klientów oddziału, co pozwoli na sprawne załatwienie wszystkich spraw w jednym miejscu, a przede wszystkim na rozwinięcie innych działań, jak eventy profilaktyczne, spotkania ze stowarzyszeniami pacjenckimi, wykłady, czy też badania. W nowej lokalizacji ma też powstać parking na 140 miejsc, w tym 12 dla osób niepełnosprawnych – tłumaczy Beata Szczepanek.

Podaje też powody, dla których cała inwestycja jest potrzebna. Choć w tej chwili oddział mieści się w czterech budynkach, to tylko ten główny, położony przy ulicy Jana Pawła II, jest własnością funduszu. – Za wynajem pozostałych pomieszczeń musimy płacić. Jest to też duża uciążliwość w bezpośredniej komunikacji między wydziałami – podkreśla rzecznik prasowy. 

Dodaje jednocześnie, że siedziba główna jest obiektem zabytkowym i dlatego „nie można w niej przeprowadzać generalnych zmian lub remontów”. Z kolei znajdujące się tam pomieszczenia „nie są dostosowane do pracy urzędników i obsługi pacjentów”, przy czym mowa tutaj np.  o siedmioosobowych pokojach. Szczepanek mówi także o braku miejsc parkingowych oraz zbyt małej liczbie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. 

Nowa inwestycja jest więc potrzebna nie tylko pracownikom, bo na zmianach powinni skorzystać także klienci. – Jej koszt to 56,8 miliona złotych. Budowa jest finansowana z Funduszu Inwestycyjnego Centrali NFZ. Przedsięwzięcie ma być gotowe w połowie 2024 roku – mówi Beata Szczepanek. 

Przeczytaj także