Powstaje nowy budynek NFZ. Nie uniknięto opóźnień i zwiększenia kosztów [ZDJĘCIA] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Powstaje nowy budynek NFZ. Nie uniknięto opóźnień i zwiększenia kosztów [ZDJĘCIA]

Przeczytaj także

Postępuje budowa nowej siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach. Inwestycja zakończy się jednak o kilka miesięcy później niż zakładano, bo w grudniu 2024 roku. Zwiększeniu uległa też kwota inwestycji, która obecnie wynosi 63 mln zł. 

Podpisanie umowy między NFZ, a odpowiedzialnym za inwestycję konsorcjum PBO Śląsk i WODPOL nastąpiło w ostatnim dniu marca 2022 roku. Sama budowa realizowana jest w formie „zaprojektuj i wykonaj”. Siedziba powstaje u zbiegu ulic Langiewicza i Wojska Polskiego.

– Wykorzystanie środków finansowych na obecnym etapie prac wynosi ok. 50%. Wykonano stan surowy budynku, kontynuowany jest montaż instalacji elektrycznych, teletechnicznych, sanitarnych. Kontynuowany jest montaż ślusarki okiennej wraz ze szkleniem oraz montaż konstrukcji fasad aluminiowych zewnętrznych. Wykonywane są prace tynkarskie i wylewki podłóg – mówi o obecnym postępie prac Agnieszka Białas – Sitarska, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Budynek będzie miał 7 pięter, gdzie parter zostanie przeznaczony do obsługi klientów. Na pozostałych kondygnacjach znajdą się pokoje biurowe i pomieszczenia techniczne (serwerownie, pomieszczenia socjalne, sale konferencyjne). Przedsięwzięcie przewiduje również stworzenie 140 miejsc parkingowych, w tym 11 dla osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że termin zakończenia prac przypadał na maj 2024, jednak już w listopadzie NFZ informowało naszą redakcję, że „w tym okresie było przewidziane uzyskanie przez wykonawcę pozwolenia na budowę”, a to „ze względów proceduralnych przedłużyło się o około cztery miesiące”. – Przewidywany termin zakończenia inwestycji to grudzień 2024 – dowiadujemy się teraz w Narodowym Funduszu Zdrowia.

W listopadzie przekazywano także, że ze względów na wzrost cen możliwa jest waloryzacja kwoty przedsięwzięcia (finansowanego z Funduszu Inwestycyjnego Centrali NFZ i wartego wcześniej 56,8 mln zł), której wysokość będzie zależała od wskaźnika podawanego przez Urząd Statystyczny. – Koszt inwestycji po waloryzacji wynosi 63 mln zł – informuje rzecznik.

Obecna siedziba przy ulicy Jana Pawła II jest obiektem zabytkowym i dlatego nie można w niej przeprowadzać generalnych zmian oraz remontów. Z kolei znajdujące się tam pomieszczenia nie są dostosowane do pracy urzędników i obsługi pacjentów, przy czym wymienia się tutaj np. siedmioosobowe pokoje. Mowa także o braku miejsc parkingowych oraz zbyt małej liczbie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

default

default

default

default

default

default

default

Przeczytaj także