Powstaje single track na Pierścienicy. W planach kolejne trasy i pomysł na przyciągnięcie turystów - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Powstaje single track na Pierścienicy. W planach kolejne trasy i pomysł na przyciągnięcie turystów

Przeczytaj także

Już na wiosnę będziemy mogli skorzystać z nowego single tracku, który powstaje na Górze Pierścienica, w pobliżu stoku narciarskiego. Trasa ma mieć około 800 metrów długości i posiadać sztuczne przeszkody. Ponadto ratusz zapowiada, że w kolejnych latach stworzonych zostanie więcej tego typu miejsc. 

Zadanie pod tytułem „Wytyczanie tras rowerowych na terenie lasu komunalnego „STADION” w Kielcach” opiewa na kwotę 158 670 złotych brutto. Przy zamontowanej już tablicy z regulaminem możemy wyczytać, że single track będzie czynny po 31 marca 2023 roku. Przedsięwzięcie jest umieszczone na terenie należącym do miasta. 

– Inwestycja przewiduje wykonanie naturalnej trasy rowerowej o długości około 800 metrów i nawierzchni rodzimej wraz ze sztucznymi przeszkodami. Takimi jak double, dropy, rockgarden, ziemne stoliki. Ścieżka ma być wkomponowana w teren leśny wzdłuż istniejącego stoku narciarskiego – tłumaczy Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc.

Ratusz zaznacza także, że w planach kolejne tego typu miejsca. Te będą mogły zostać stworzone, kiedy Nadleśnictwo Kielce – Lasy Państwowe stworzy dokument dotyczący zagospodarowania turystycznego lasów. Prace nad nim powinny się zakończyć na wiosnę 2023 roku.

– Celem omawianych tras jest wzbogacanie atrakcyjności turystycznej konkretnego terenu. Plan jest taki, aby single tracki były zróżnicowane i żeby część tych szlaków była przejezdna dla amatorów, dla dzieci. Są też przewidywane ścieżki bardziej zaawansowane. Ten który teraz powstaje jest właśnie bardziej amatorski. Myślę więc, że każdy kto ma odpowiedni sprzęt, np. rower górski, będzie czerpał jakąś frajdę z przejażdżki – mówi Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc.

W planach kolejne single tracki

– Docelowo wyobrażamy sobie, że to będzie duży ekosystem połączonych ze sobą single tracków. To wciąż niewykorzystany potencjał naszego miasta i regionu. Warto w to inwestować. Szczególnie, że nasze Góry Świętokrzyskie idealnie nadają się do tworzenia takich miejsc. Przy stworzeniu odpowiedniego produktu, mamy możliwość przejęcia większość osób uprawiających turystykę rowerową – mówi zaangażowany w projekt radny Maciej Bursztein.

Następne single tracki mogą być zrealizowane w najbliższych latach. – Chcemy wzorować się na takich trasach, które powstały w innych miastach. Na przykład w Bielsku – Białej, gdzie dużo osób z całej Polski zjeżdża, aby sobie pojeździć. Mamy u nas dobre warunki, tylko trzeba o nie zadbać i stworzyć konkretne szlaki – dodaje wiceprezydent.

Przypomnijmy, że u zbocza Pierścienicy istnieje już single track. Specjalna trasa rowerowa była jednym z projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego.

Przeczytaj także