Powstaje wyjątkowa kampania wojewody #ŚWIĘTOKRZYSKIENIEHEJTUJE - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Powstaje wyjątkowa kampania wojewody #ŚWIĘTOKRZYSKIENIEHEJTUJE

Przeczytaj także

zdjęcia: Mateusz Wolski

We wrześniu ruszy kampania wojewody świętokrzyskiego, Zbigniewa Koniusza pod hasłem #ŚWIĘTOKRZYSKIENIEHEJTUJE. To odpowiedź na coraz częstszy hejt, którego doświadczamy w internecie.

Jak wynika ze statystyk co czwarta osoba była choć raz ofiarą hejtu w internecie. Hejt wyraża się przez agresję słowną, poniżanie, szykanowanie, ośmieszanie czy obraźliwe memy. Dotyka on wielu osób, ale szczególnie niebezpieczny jest wśród dzieci, bowiem często przez niego dochodzi do tragicznych wydarzeń. Dlatego wojewoda świętokrzyski wraz ze Stowarzyszeniem Sztuka Łączenia nawiązały współpracę przy kampanii społecznej #ŚWIĘTOKRZYSKIENIEHEJTUJE.

– Zjawisko hejtu jest więcej niż powszechne: jest ono nagminne, codzienne. Nam, dorosłym, łatwiej jest z nim walczyć, bo w życiu widzieliśmy już dużo, ale dla młodzieży często są to sytuacje tragiczne. Rany na zewnątrz się pogoją, nawet po manifestacji bezsilności, jakim jest targnięcie się na swoje życie, gdy młodzi ludzie dochodzą do granicy desperacji. Gorsze są te rany w środku, bo ich nie widzimy. Róbmy wszystko, by hejtu w przestrzeni było jak najmniej – mówił Zbigniew Koniusz.

W ramach kampanii powstanie spot realizowany Stowarzyszenie Sztuka Łączenia. Reżyserem spotu jest Aleksandra Niemczyk, wiceprezes Stowarzyszenia, natomiast operatorem – Karol Łakomiec, który współpracuje ze wieloma znanymi w kraju muzykami, tworzy filmy krótkometrażowe, fabularne czy reklamy. W produkcji zobaczymy głównie aktorów z Teatru im. Stefana Żeromskiego:  to m.in. Anna Antoniewicz, Ewelina Gronowska, Wojciech Niemczyk i Andrzej Plata oraz dwoje młodych ludzi, którzy doświadczyli hejtu we własnym życiu.

Premiera spotu #ŚWIĘTOKRZYSKIENIEHEJTUJE już 20 września. Autorzy mają nadzieję, że dzięki niemu zwiększy się świadomość społeczna dotyczącą hejtu i jego skutków. Nagranie będzie prezentowane m.in. w świętokrzyskich szkołach.

Jak zaznaczył wojewoda, planowana kampania to – poza przygotowywanym filmowym spotem – także między innymi akcja bilboardowa, konferencje tematyczne czy zaangażowanie mediów społecznościowych.  – Liczę na to, że dotrzemy do wyobraźni osób tworzących hejt, bo wtedy mamy szansę na odniesienie sukcesu. Kampania ma pokazać dwie rzeczy: uzmysłowić ludziom czyniącym hejt, że to co robią, jest złe, a z drugiej strony – dotrzeć do tych, którzy cierpią z powodu hejtu i powiedzieć im: nie jesteście sami, są życzliwe osoby czy instytucje, które wam pomogą – podkreślił Zbigniew Koniusz.

Przeczytaj także