Przeczytaj także
W najbliższy weekend ruszają zmiany w organizacji ruchu na ulicy Seminaryjskiej. To kolejna droga, przebudowywana w ramach modernizacji 13 ulic w centrum Kielc. Jednocześnie MZD przyznaje, że praktycznie w całości wykonano ul. Śniadeckich, a m.in. na Złotej i Biskupa Czesława Kaczmarka modernizacja może potrwać krócej niż pierwotnie zakładano.
Przypomnijmy, że prace związane z “Poprawą dostępności komunikacyjnej w śródmieściu Kielc” rozpoczęły się w zeszłym roku, a za całe zadanie odpowiada firma Strabag. Aktualnie robotnicy znajdują się między innymi na ulicy Paderewskiego.
– To stara droga. Mamy tutaj do czynienia z wieloma problemami związanymi z niezinwentaryzowanymi elementami, których nie dało się wcześniej odkryć. Na przykład wiele lat temu, jeszcze przed MZD, zostały zabudowane zasuwy. Na chwilę obecną firma wykonuje roboty rozbiórkowe i roboty związane z wykonywaniem elementów brukarskich – tłumaczy Karol Nowakowski, zastępca dyrektora ds. inwestycji Miejskiego Zarządu Dróg.
Roboty brukarskie dotyczą także alei IX Wieków i związane są one z budową ścieżek rowerowych. – Zakończą się układaniem mieszanek mineralno – asfaltowych na wymienionych odcinkach. Udrożniliśmy i przebudowaliśmy też wylot ulicy Kaczyńskiego, który w szczególności dedykowaliśmy osobom niepełnosprawnym. Chcieliśmy, aby przejście dla pieszych nie powodowało żadnych barier – mówi dyrektor Nowakowski.
Możliwe przy tym, że drogowcom uda się szybciej zakończyć prace na ul. Złotej, Nowym Świecie, Równej, a także Biskupa Czesława Kaczmarka. – Ulica Złota miała zostać zrobiona do końca lipca, a praktycznie jesteśmy w tym miejscu na finiszu. Bardzo możliwe, że ten termin będzie szybszy. Podobnie jest z Nowym Światem i Kaczmarka, które miały być wykonywane do października, jednak już mamy sygnały, że one mogą się zakończyć nieco wcześniej. Na niektórych odcinkach jesteśmy więc trochę przed czasem. Nie ma też żadnych opóźnień – uzupełnia.
Ulica Śniadeckich została z kolei wykonana “praktycznie w stu procentach”. – Zostaje nam tylko i wyłącznie “dowiązanie” do wlotów. To ze względów technologicznych będzie robione na etapie prac związanych z Seminaryjską – mówi.
Zmiany w organizacji ruchu
Prace na Seminaryjskiej powinny ruszyć już niebawem. Od 18 maja, od godzin wieczornych (ok. 23:30) firma Strabag planuje wprowadzić tam I etap zmian w organizacji ruchu. – W tym samym czasie powinny zakończyć się działania związane z głównym przecięciem IX Wieków, żeby nie blokować całego miasta – precyzuje Karol Nowakowski.
- Na ul. Seminaryjskiej od skrzyżowania z ul. Jana Pawła II i Ogrodową („Krakowska Rogatka”) do skrzyżowania z ul. Tarnowską zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy.
- Na skrzyżowaniu ul. Seminaryjskiej/Jana Pawła II/Ogrodowej („Krakowska Rogatka”) zostanie wyłączna sygnalizacja świetlna i będzie wytyczone tymczasowe rondo.
- Zamknięta dla ruchu kołowego zostanie ulica Żeromskiego na odcinku od ul. Seminaryjskiej do skrzyżowania z ul. Wróblewskiego.
- Na skrzyżowaniu ul. Seminaryjskiej z ul. Wesołą zlikwidowane zostanie przejście dla pieszych po stronie zachodniej, piesi będą mogli korzystać z przejścia po stronie wschodniej.
- Na północnej jezdni ul. Bohaterów Warszawy, przy skrzyżowaniu z ul. Tarnowską, wyznaczony będzie tymczasowy przystanek komunikacji miejskiej.
- Objazd ul. Seminaryskiej zostanie wyznaczony ul. Tarnowską – Wojska Polskiego – Miodowicza – Jana Pawła II.
- Objazd do ul. Wróblewskiego i Głowackiego wyznaczony będzie ulicami Tarnowską – Zagórską – Żeromskiego.
Zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą do odwołania.
Wyremontują łącznie 13 ulic
Projekt „Poprawa dostępności komunikacyjnej w śródmieściu Kielc” współfinansowany jest ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Jego całkowity koszt to 70 516 485,38 zł. Dofinansowanie wynosi 61 750 000 zł, a pozostała część to wkład własny Miasta Kielce. Modernizacja dotyczy Paderewskiego, Równej, Złotej, Żeromskiego, Głowackiego, Nowy Świat, SIlnicznej, bp. Kaczmarka, Solnej, Panoramicznej, Seminaryjskiej, Śniadeckich i al. IX Wieków Kielc. Prace obejmują między innymi wymianę nawierzchni, nowe chodniki, drogę dla rowerów.
Jak przekazuje Urząd Miasta, inwestycja pozwoli uporządkować i usystematyzować sposób parkowania pojazdów przy jednoczesnym wprowadzeniu elementów zieleni i stref odpoczynku. Dzięki tym zabiegom zwiększone będzie również bezpieczeństwo pieszych. Wszystkie roboty powinny zostać zrealizowane do września 2025 roku.