Prace przy 13 ulicach w śródmieściu “wyprzedzają harmonogram”. Śniadeckich, Równa, Złota i Nowy Świat praktycznie gotowe [ZDJĘCIA] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Prace przy 13 ulicach w śródmieściu “wyprzedzają harmonogram”. Śniadeckich, Równa, Złota i Nowy Świat praktycznie gotowe [ZDJĘCIA]

Przeczytaj także

W najbliższy weekend ruszają zmiany w organizacji ruchu na ulicy Seminaryjskiej. To kolejna droga, przebudowywana w ramach modernizacji 13 ulic w centrum Kielc. Jednocześnie MZD przyznaje, że praktycznie w całości wykonano ul. Śniadeckich, a m.in. na Złotej i Biskupa Czesława Kaczmarka modernizacja może potrwać krócej niż pierwotnie zakładano.

Przypomnijmy, że prace związane z “Poprawą dostępności komunikacyjnej w śródmieściu Kielc” rozpoczęły się w zeszłym roku, a za całe zadanie odpowiada firma Strabag. Aktualnie robotnicy znajdują się między innymi na ulicy Paderewskiego.

– To stara droga. Mamy tutaj do czynienia z wieloma problemami związanymi z niezinwentaryzowanymi elementami, których nie dało się wcześniej odkryć. Na przykład wiele lat temu, jeszcze przed MZD, zostały zabudowane zasuwy. Na chwilę obecną firma wykonuje roboty rozbiórkowe i roboty związane z wykonywaniem elementów brukarskich – tłumaczy Karol Nowakowski,  zastępca dyrektora ds. inwestycji Miejskiego Zarządu Dróg.

Roboty brukarskie dotyczą także alei IX Wieków i związane są one z budową ścieżek rowerowych. – Zakończą się układaniem mieszanek mineralno – asfaltowych na wymienionych odcinkach. Udrożniliśmy i przebudowaliśmy też wylot ulicy Kaczyńskiego, który w szczególności dedykowaliśmy osobom niepełnosprawnym. Chcieliśmy, aby przejście dla pieszych nie powodowało żadnych barier – mówi dyrektor Nowakowski.

Możliwe przy tym, że drogowcom uda się szybciej zakończyć prace na ul. Złotej, Nowym Świecie, Równej, a także Biskupa Czesława Kaczmarka. – Ulica Złota miała zostać zrobiona do końca lipca, a praktycznie jesteśmy w tym miejscu na finiszu. Bardzo możliwe, że ten termin będzie szybszy. Podobnie jest z Nowym Światem i Kaczmarka, które miały być wykonywane do października, jednak już mamy sygnały, że one mogą się zakończyć nieco wcześniej. Na niektórych odcinkach jesteśmy więc trochę przed czasem. Nie ma też żadnych opóźnień – uzupełnia.

Ulica Śniadeckich została z kolei wykonana “praktycznie w stu procentach”. – Zostaje nam tylko i wyłącznie “dowiązanie” do wlotów. To ze względów technologicznych będzie robione na etapie prac związanych z Seminaryjską – mówi. 

Zmiany w organizacji ruchu

Prace na Seminaryjskiej  powinny ruszyć już niebawem. Od 18 maja, od godzin wieczornych (ok. 23:30) firma Strabag planuje wprowadzić tam I etap zmian w organizacji ruchu. – W tym samym czasie powinny zakończyć się działania związane z głównym przecięciem IX Wieków, żeby nie blokować całego miasta – precyzuje Karol Nowakowski. 

  • Na ul. Seminaryjskiej od skrzyżowania z ul. Jana Pawła II i Ogrodową („Krakowska Rogatka”) do skrzyżowania z ul. Tarnowską zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy.
  • Na skrzyżowaniu ul. Seminaryjskiej/Jana Pawła II/Ogrodowej („Krakowska Rogatka”) zostanie wyłączna sygnalizacja świetlna i będzie wytyczone tymczasowe rondo.
  • Zamknięta dla ruchu kołowego zostanie ulica Żeromskiego na odcinku od ul. Seminaryjskiej do skrzyżowania z ul. Wróblewskiego.
  • Na skrzyżowaniu ul. Seminaryjskiej z ul. Wesołą zlikwidowane zostanie przejście dla pieszych po stronie zachodniej, piesi będą mogli korzystać z przejścia po stronie wschodniej.
  • Na północnej jezdni ul. Bohaterów Warszawy, przy skrzyżowaniu z ul. Tarnowską, wyznaczony będzie tymczasowy przystanek komunikacji miejskiej.
  • Objazd ul. Seminaryskiej zostanie wyznaczony ul. Tarnowską – Wojska Polskiego – Miodowicza – Jana Pawła II.
  • Objazd do ul. Wróblewskiego i Głowackiego wyznaczony będzie ulicami Tarnowską – Zagórską – Żeromskiego.

Zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą do odwołania.

Wyremontują łącznie 13 ulic

Projekt „Poprawa dostępności komunikacyjnej w śródmieściu Kielc” współfinansowany jest ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Jego całkowity koszt to 70 516 485,38 zł. Dofinansowanie wynosi 61 750 000 zł, a pozostała część to wkład własny Miasta Kielce. Modernizacja dotyczy Paderewskiego, Równej, Złotej, Żeromskiego, Głowackiego, Nowy Świat, SIlnicznej, bp. Kaczmarka, Solnej, Panoramicznej, Seminaryjskiej, Śniadeckich i al. IX Wieków Kielc. Prace obejmują między innymi wymianę nawierzchni, nowe chodniki, drogę dla rowerów. 

Jak przekazuje Urząd Miasta, inwestycja pozwoli uporządkować i usystematyzować sposób parkowania pojazdów przy jednoczesnym wprowadzeniu elementów zieleni i stref odpoczynku. Dzięki tym zabiegom zwiększone będzie również bezpieczeństwo pieszych. Wszystkie roboty powinny zostać zrealizowane do września 2025 roku.

default

default

default

default

default

default

default

default

default

default

default

default

Przeczytaj także