Prokuratura sprawdzi oświadczenie majątkowe radnego sejmiku Sławomira Gierady - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Prokuratura sprawdzi oświadczenie majątkowe radnego sejmiku Sławomira Gierady

Przeczytaj także

Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwych nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym radnego sejmiku województwa świętokrzyskiego Sławomira Gierady.

Samorządowiec miał nie wpisać do oświadczenia wartych prawie 10 mln zł udziałów w spółce Enerko z Ostrowca Świętokrzyskiego. Wynika tak z wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jako pierwsza o sprawie poinformowała TVP3 Kielce.

„Anonimowe zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do prokuratury na początku marca. Obecnie prowadzone są czynności w ramach postępowania wyjaśniającego” – powiedział PAP Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Postępowanie wyjaśniające może potrwać do końca marca. Gierada zapewnił, że nie złamał prawa.

„W związku z tym, że jestem adwokatem i prowadzę działalność gospodarczą w postaci świadczenia usług prawnych w roku 2009 zawarłem z moim klientem umowę tzw. powierniczego nabycia udziałów w tej spółce. Z istoty powierniczej umowy wynika, że prawa majątkowe nabywam we własnym imieniu, ale za pieniądze i na rzecz osoby, która daje mi zlecenia” – powiedział PAP Sławomir Gierada.

Podkreślił, że nigdy nie był właścicielem udziałów w tej spółce. „To, że figurowałem w rejestrze KRS jest naturalną konsekwencją konstrukcji umowy nabycia powierniczego”.

Zaznaczył, że zastrzeżeń do jego oświadczenia majątkowego nie miał urząd skarbowy, „który ma dostęp do wszelkiego rodzaju baz i rejestrów”.

TVP3 Kielce obala wersję Gierady

W piątek popołudniu na stronie TVP3 Kielce pojawiła się wypowiedź rzecznika prasowego ministerstwa finansów, która obala argumenty doradcy Bogdana Wenty. – Ten obowiązek rejestracji w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych dotyczy wszystkich firm. Faktycznie ten czas przejściowy, na dostosowanie się do tych przepisów dla tych firm, był trochę inny, natomiast teraz te przepisy obowiązują wszystkich – mówi Iwona Prószyńska, rzecznik prasowy ministra finansów.

Urzędniczka podkreśla znacznie Rejestru i przejrzystości operacji finansowych. – Zwiększenie tej dostępności informacji o osobach fizycznych stanowi instrument utrudniający ich wykorzystanie nie tylko w procederze prania brudnych pieniędzy czy finansowania terroryzmu, ale również na przykład w unikaniu opodatkowania czy popełnianiu przestępstw o charakterze korupcyjnym. – Jaka sankcja grozi firmom, które tego wpisu do rejestru nie dokonały? Zgodnie z obowiązującymi przepisami kara, która może grozić za niedokonanie wpisu do rejestru, wynosi do miliona złotych – dodaje Iwona Prószyńska.

Sławomir Gierada w ostatnich wyborach samorządowych został radnym sejmiku woj. świętokrzyskiego. W 2019 r., wspólnie z dwoma byłymi działaczami Platformy, Grzegorzem Świerczem i Grigorem Szaginianem, utworzył klub Świętokrzyscy Samorządowcy. Pod koniec stycznia oświadczył, że występuje z Platformy Obywatelskiej. Samorządowiec tłumaczy, że nie odpowiada mu, iż PO „zaczęła skręcać w lewo”. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także